Menu
  strona glowna
  newsy
  daty koncertow
  wywiady
  recenzje
  recenzje zinow
  relacje z koncertow
  zdjęcia z koncertow
  patronujemy!
  linki
  nasi partnerzy
  Facebook
  MySpace
  nasza zaloga / kontakt
Facebook:
Patronujemy:
03.05 EASTERN UHOLY FRONT

04.05 EASTERN UHOLY FRONT

05.05 EASTERN UHOLY FRONT

>
11.05 POSTCARDS FROM ARKHAM

18.05 GRABAK, INVOKER, C-4

31.05 ECHO EXPERIMENT

31.05 BLACK NIGHT BY MARA VOL.4

01/02.06 ZABOBONY OGNIEM MALOWANE

07.06 THRASH ATTACK #34br>
15.06 5 URODZINY NECRO CREW

12.10 GOD BE GONE NOW III

29-30.11 FOAD FEST 3

NOISE Magazine

MUSICK Magazine

C-4 - "Next Issue Of The Rotten World"

Collision - "We are dust in the centre of existence"

DIRA MORTIS - "Euphoric Convulsions"

KILL - "Murder Rips Its Path"

Luna Ad Noctum - "Hypnotic Inferno"

MEDEBOR - "A Taste Of Insanity"

MYOPIA - "Simultaneous Simulations"

OGOTAY - "Eve of the last day"

R.O.D. - "Death to all"

V/A - "Thrashing Damnation Thru Compilation 2"

ZORORMR - "CORPUS HERMETICUM"

ZORORMR - "IHS"

Cursed Carnival - "Taste The Fear"

Drown My Day - "Forgotten"


Nasi partnerzy
7 Gates

RockMetalShop.pl

Deformeathing Production

Atmospheric Magazine

Let It Bleed Records

Hellshop.eu - sklep internetowy

Old Temple

Pagan Records
      Wywiady

THUNDERBOLT

Diabły z Thunderbolt pod wodzą niezmordowanego Paimona spłodziły nowy opus, a przyznać trzeba, że zniszczenie jakie ze sobą ów krążek niesie trwoży me serce i paraliżuje wolę. "Inhuman Ritual Massmurder" to gwałt na całej ludzkości, ohydna bestia, która z furią i gniewem rozrywa na strzępy wszystko na swej drodze. To cierń w oku Nazarejczyka, najwyższe bluźnierstwo i zapowiedź ostatecznego zwycięstwa Upadłego Anioła. Tym albumem Thunderbolt uplasował się na pierwszą pozycję w black metalowym maratonie polskiego undergroundu i wątpię aby ktoś był w stanie w tym roku przebić geniusz tej płyty. Black metal w Polsce ma nowego króla - pokłońcie się ścierwa!

Witaj Paimon! Wystarczył nieco ponad rok czasu ażeby Thunderbolt z muzycznego holokaustu na skale lokalną przeobraził się w nuklearny tajfun o globalnym zasięgu! Nowy album "Inhuman Ritual Massmurder" to cios w mordę, po którym do dziś szukam zębów po całym mieszkaniu. Ten krążek z pewnością przewyższa wszystko to, co do tej pory stworzyłeś, a zważając na wysoki poziom poprzednich dokonań to stwierdzenie mogłoby zostać uznane przez niektórych za przesadne. Ale nie jest! Moim zdaniem ten album plasuje Thunderbolt na pozycji absolutnego lidera polskiej sceny black metal! Zaskoczył mnie debiutancki Black Altar, powalił ostatni Infernal War czy miło poturbował nowy Bessat, ale "Inhuman Ritual Massmurder" po prostu urwał mi łeb! Oto moja krótka recenzja Twojego nowego dzieła. Jak ty oceniasz efekt swojej pracy umieszczony na tym krążku? Czy jesteś z niej zadowolony w 100 % (cholera, po co ja pytam? Kto by nie był?!)?

Dzięki wielkie za te słowa! Jesteśmy zadowoleni z tego materiału również. To jest bezsprzecznie najlepsza i najmocniejsza rzecz, jaką udało nam się zrobić dotychczas, bez dwóch zdań. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że dotychczasowy odzew na ten cd ze strony maniaków jest co najmniej entuzjastyczny i wierzę głęboko, że tym cd pchnęliśmy Thunderbolt na zupełnie inny poziom i uda nam się jeszcze wiele osiągnąć.

Wreszcie skompletowałeś stabilny skład do Thunderbolt. Grają z Tobą tacy wykolejeńcy jak Necrosodom z Anima Damnata (wokal i gitara), Mr.D na basie (ex Azarath) i Stormblast z Infernal War na garach. Każdy z nich wywodzi się totalnie brutalnych i bezkompromisowych hord. Czy ich obecność w Thunderbolt wpłynęła na dzisiejsze oblicze Twojego zespołu? Pytam, bo "Inhuman Ritual Massmurder" to najszybsza, najbrutalniejsza i najbardziej bezkompromisowa płyta w historii Thunderbolt. Czy brali oni udział w procesie komponowania i aranżowania? Czy brutalność, szybkość i agresja tego materiału nie są przypadkiem po części sprawką w/w person?

Tak, materiał na "IRM" stworzyłem wraz z Necrosodomem. Największy wpływ na siłę tego stuff'u miała nasza dwójka oraz dzieło Stormblasta, którym są niszczące partie bębnów. Na pewno dołączenie tych ludzi miało ogromny wpływ na kształt muzyki, materiał wreszcie mogliśmy ograć na próbach, nim weszliśmy do studia. Uważam, że gdybym miał możliwość zagrać choć kilka prób przed zarejestrowaniem poprzednich cds - brzmiały by one o wiele potężniej. Jeżeli chodzi o kształt samej muzyki na "IRM", to uważam, że brutalność, bezkompromisowość tego materiału jest spowodowana tym, że w czasie, gdy tworzyliśmy te dźwięki, znajdowaliśmy się w takim akurat nastroju. Myślę, że nienawiść to główne uczucie, które towarzyszyło nam podczas komponowania tego stuff'u.

Największym atutem muzy zawartej na "Inhuman..." jest moim zdaniem "różnorodność w jedności". Jakkolwiek by to dziwnie nie brzmiało "Inhuman Ritual Massmurder" łączy w sobie głębokie inspiracje starą szkołą blacku z nowoczesnymi aranżacjami, technicznymi zagrywkami death metalu i majestatycznymi klawiszami. Proste i zabójczo skuteczne riffy a' la Darkthrone czy Carpathian Forest kontrastują z zaawansowanymi technicznie, brutalnymi wyziewami. Wszystko to spowija mistyczna klawiszowo-akustyczna atmosfera niepokoju i grozy. Przy czym mowa tu cały czas o black metalu w najczystszej postaci. Ten album ma w sobie mrok i zgniliznę Darkthrone, szybkość i brutalność Marduk, technikę i precyzję Behemoth oraz patos i rozmach Emperor. A co Ty uważasz za największy atut "Inhuman..."?

Myślę, że jego atuty to przede wszystkim profesjonalne brzmienie, dokładne odegranie, brak monotonii - z każdym utworem zastanawiasz się, co będzie dalej, ten cd po prostu nie jest nudny. Nie mamy tutaj do czynienia z jakimiś odpadami, przypadkowymi riffami etc. Wszystko zostało odpowiednio przeanalizowane i ograne. Myślę, że mogą tam być również słyszalne nasze inspiracje, jednak nie powiedziałbym, że Behemoth ma na nas jakiś szczególny wpływ. Utwory, wybór studia etc. to zupełnie inna historia. Nie powiem, lubię muzykę tego zespołu, głównie starsze rzeczy, jednak zapewniam Cię, że na co dzień słucham raczej innej muzy. Głównie jest to wulgarny i chamski black/death/thrash metal oraz sporo starego heavy metalu.

A propos Emperor to ten album momentami kojarzy mi się właśnie bardzo często z "Cesarzem" z okresu "Anthems...". Jest tylko nieco brutalniej, ciężej i mniej parapetów. Nawet wokale Necrsodoma momentami brzmią jak Ihsahn z tamtego okresu. Co ty na to? Inspirowałeś się może dokonaniami "Cesarza" podczas komponowania "Inhuman..."? Dodatkowo początkowy motyw w "May The Dead Rise And Smell The Incense" przypomina mi riff otwierający "From The Pagan Wastelands" Behemotha... Z resztą, takich porównań do innych kapel można przytoczyć więcej, ale to nie ma sensu i nie o to tu chodzi. Czym się inspirowałeś pisząc muzykę na ten krążek? Czy sam proces tworzenia był łatwy i przyjemny, czy ten album rodził się w bólach? Jak wygląda "akt twórczy" w Twoim przypadku? Wiem, ze jako młody chłopak uczęszczałeś do szkoły muzycznej w klasie gitary klasycznej. Przypuszczam, że to Ci bardzo pomaga w komponowaniu, mylę się?

Jestem pewien, że Emperor miał na mnie wielki wpływ. Tak muzycznie, jak i mentalnie. Cenię sobie głównie starsze nagrania tego zespołu, choć daleko mi od negowania ostatnich dwóch płyt. Cóż, być może do naszej muzyki wkradło się trochę elementów podobnych do Emperor, jednak nie był to zapewne efekt zamierzony. Emperor jest bez dwóch zdań jednym z tych zespołów, które zawsze szanowałem. Być może wokale Necrosodoma mogą czasem kojarzyć się z barwą głosu Ihsahna, jednak nie szukałbym w tym miejscu chęci zżynania - to raczej kwestia podobnej barwy. Pisząc materiał na ten cd inspirowaliśmy się nienawiścią do chrześcijaństwa i innych niewolniczych religii. To była główna inspiracja jak sądzę. Ponad to, nasze doświadczenia życiowe dostarczają nam inspiracji niemal każdego dnia. Dźwięki powstawały raczej bez większego wysiłku, zagraliśmy jakieś 7 prób nim weszliśmy do studia. Jeżeli chodzi o szkołę muzyczną, to na pewno miała ona duże znaczenie. Tam nauczyłem się podstaw gry na gitarze i pojąłem, o co chodzi w muzyce klasycznej, która po dziś dzień jest dla mnie ogromną inspiracją. Sądzę, że echa tego można usłyszeć w niektórych partiach na nowym krążku.

Bardzo trafnym posunięciem było umieszczenie na tak szybkiej i ekstremalnej płycie jaką jest "Inhuman..." dwóch akustyczno-klawiszowych instrumentalnych kompozycji. Mowa tu oczywiście o "Firestorm" i "Funeral Of The Ancient Spirit". Moim zdaniem stanowią ciekawy kontrast i dają chwilę wytchnienia pomiędzy kolejnymi wyziewami brutalności i okrucieństwa. Czy taki był cel ich umieszczenia na płycie? A może mają one pełnić inne funkcję, znane tylko Tobie? Na poprzednich albumach również pojawiały się akustyczne klimaty - czy to jako samodzielne utwory instrumentalne, czy jako integralna część składowa poszczególnych kompozycji stricte metalowych. W pewnym sensie to już taka tradycja w przypadku Thunderbolt. Jak myślisz?

Te utwory skomponowaliśmy na długo przed tym, kiedy w ogóle pojawiła się idea "Inhuman Ritual Massmurder". Swój utwór stworzyłem jakoś pod koniec lat 90'tych, Necrosodom zaś stworzył "Firestorm" aż w roku 1996. Powiem ci, że utwory te są, dla niektórych, dosyć kontrowersyjne. Niektórzy narzekają na nie, że przy takim brutalnym napierdolu wstawiliśmy jakieś akustyczne pitolenie etc. My mamy to jednak w dupie, chcieliśmy nagrać te utwory i zrobiliśmy to. Thunderbolt ma na pierwszym miejscu satysfakcjonować nas samych, opinie z zewnątrz są jak najbardziej ważne, ale priorytetem jest zaspokojenie samych siebie. Zawsze można włączyć następny utwór nie słuchając tych dwóch akustycznych. Tak, masz rację, zostały one umieszczone tam jako swego rodzaju "przerywniki" i chwile na złapanie oddechu przed kolejnymi atakami. Można też powiedzieć, że tego typu akustyczne rzeczy są już niejako naszym znakiem rozpoznawczym. Nie mogę jednak przewidzieć, czy zawsze tak będzie.

Powiedz mi gdzie nagrywaliście "Inhuman..."? W jakiej atmosferze przebiegała sesja nagraniowa? Czy brzmienie, które osiągnęliście Was zadowala? Ile czasu mieliście na nagrania?

Materiał nagrywaliśmy przez ok. dwa tygodnie w Hendrix Studio w Lublinie z Maltą za sterami. Jesteśmy zadowoleni z brzmienia. Jest ono odpowiednio ciężkie i skomasowane, a przy tym czytelne. Sesja przebiegała całkiem sprawnie, poza tym, że czasem niektórzy z nas musieli zacząć "nagrania" od wyleczenia kaca. Jest rozpierdol i o to chodzi!

"Inhuman Ritual Massmurder" jest pierwszą płytą wydaną przez naszą rodzimą Agonia Rec. Jak doszło do współpracy z Filipem i czy jesteś z niej jak dotąd zadowolony?

Trudno mi w pełni oceniać na dzień dzisiejszy poczynania Filipa, gdyż tak naprawdę, promocja tego krążka ma ruszyć na dobre po wakacjach. Oczywiście, jestem zadowolony z tego, że pokrył koszty studia, że zorganizował nam trasę z Urgehal i Dawn f Azazel i jak na razie wszystko zmierza w dobrym kierunku. Filip po wysłuchaniu naszego poprzedniego krążka zaproponował mi wydanie go na winylu. Chwilę po tym dogadaliśmy się w kwestii dalszej współpracy.

A propos Agoni. Filip wydał limitowany bodajże do 500 sztuk winyl "The Burning Deed Of Deciet" z bonus trackiem w postaci coveru Darkthrone. Czemu wybrałeś akurat 'Transylvanian Hunger"? Co myślisz o ostatnich dokonaniach Fenriza & Nocturno Culto?

Wybraliśmy "Transilvanian Hunger", gdyż jest to utwór, który pruje nam flaki. Totalne chamstwo, zero kompromisów. Darkthrone to również jeden z tych zespołów, które darzę wielkim szacunkiem. Są historią black metalu. Gdy pierwszy raz usłyszałem "A Blaze..." poczułem się, jakbym wpadł w otchłań piekła. Cenie sobie późniejsze płyty tego zespołu, zwłaszcza "Hate Them" czy "Ravishing Grimness". Nie znam żadnej słabej produkcji Darkthrone. Czekam też z niecierpliwością na premierę nowej płyty. Wiem, że od jakiegoś czasu jest ona dostępna w sieci w gównianym mp3, jednak pierdolę to i czekam na oficjalne wydanie tej płyty.

Na zachodzie płyty Thunderbolt wydaje ISO666 Realeses, zgadza się? Jak Ci się współpracuje z Grekami? Czemu zerwałeś umowę z Resistance Rec.? Wiem, że Thunderbolt nie bardzo pasował do ich profilu wydawniczego, ale czy faktycznie traktowali was tak źle?

Nie. Obecnie współpracujemy wyłącznie z Agonia Records, która rozprowadza nasze płyty na terenie Europy. Mamy naprawdę silną siatkę dystrybutorów i wszystko działa bez większych zastrzeżeń. Nasz cd ma się ukazać m.in. jako wydanie licencyjne w USA za sprawa Mercenary Music. Jeżeli chodzi o współpracę z Resistance, to nie było to zamierzone. Działaliśmy z Ancestral Research Records, jednak szef tej wytwórni został zatrzymany przez policję z pewnych powodów i oddał nasz materiał ludziom z Resistance. Nie narzekam na to, co oni dla nas zrobili, jednak jest to wytwórnia mająca niewiele wspólnego z black metalem i postanowiłem od nich odejść.

Przejdźmy do warstwy tekstowej "Inhuman Ritual Massmurder". Jak wiadomo w przeszłości często korzystałeś z pomocy swych przyjaciół czy znajomych przy tworzeniu liryków. Czy coś się zmieniło w tej kwestii? Napisałeś jakieś teksty na nowy album czy w całości są one dziełem innych osób? Czy "Inhuman Ritual Massmurder" ma jakąś ogólną myśl przewodnią jeśli chodzi o teksty?

Nie napisałem żadnych liryk tym razem. Jestem słabym "pisarzem" heh. Wszystkie teksty są dziełem Arymana. Obawiam się jednak, iż współpracował z nami po raz ostatni, jednak nie z naszego wyboru. Myśl przewodnia tekstów na "IRM" to bluźnierstwo i obnażanie prawdziwego oblicza chrześcijaństwa. Ponad to, w kilku miejscach inspiracją dla liryk był Necronomicon i tego typu rzeczy. Nie nazwałbym jednak "IRM" albumem koncepcyjnym, gdyż takim nie jest.

O ile się dobrze orientuję to koncerty promujące "Inhuman..." są pierwszymi w historii Thunderbolt, zgadza się? Jak to możliwe, że przez cały ten czas nie mogłeś skompletować składu koncertowego? Naprawdę tak ciężko jest dobrać muzyków na trasę? Jak wspominacie swój występ na CHAINSAW METAL SLAUGHTER VOL.IV w Poznaniu? Ponoć atmosfera była iście diabelska, wiesz coś o tym? Jakie sztuki zagrane do tej pory wspominasz najlepiej?

Tak, zaczęliśmy koncertować stosunkowo niedawno. Nasz debiut na scenie miał miejsce podczas Chainsaw Metal Slaughter Vol.IV w Poznaniu. Nie mogłem znaleźć odpowiednich ludzi przez te wszystkie lata, gdyż Thunderbolt nie jest zespołem, w którym widziałbym wyłącznie poprawnych grajków. Aby współtworzyć ten zespół, trzeba czuć i żyć tym wszystkim. Nie ma tu miejsca na żadne przypadkowe osoby. Gdy, z wiadomych przyczyn, Thunderbolt stracił Uldora, nie widziałem nawet sensu w szukaniu pozostałych członków. Atmosfera podczas tamtego koncertu w Poznaniu może i była diabelska, ale nie mogę powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z tego gigu. Brzmienie było gówniane i nie zniszczyliśmy tak, jak powinniśmy byli to zrobić. Najlepsze sztuki daliśmy podczas ostatniej trasy z Urgehal i Dawn of Azazel - sądzę, że nasze występy we Francji, Belgii i Holandii były naprawdę udane.

Pogadajmy trochę o przeszłości. Magiczny rok 1993 - rok, w którym wiele się działo... W tym roku narodził się również Thunderbolt. Jak wspominasz pierwsze kroki Thunderbolt poprzez lochy black metalowego undergroundu? Jak wówczas wyglądał scena w porównaniu z obecną? Czy jest jakieś zdarzenie z tamtych dni, które zmieniło poważnie Twój światopogląd, wyznaczyło nowe horyzonty, wpłynęło na Ciebie w znacznym stopniu? Jak wspominasz pierwsze nagrania Thunderbolt: demo "Beyond Christanity" (96) i mini album "Black Clouds Over Dark Majesty" (97) oraz ludzi, którzy Ci wówczas pomagali: Uldora (bębny), Wrathyra (wokale), Dursona (gitara) i Galana Dracosa (bas)? Ponoć Uldor wyszedł już z więzienia. Czy jest szansa, że ponownie dołączy do Thunderbolt?

To były zupełnie inne czasy, nie było Internetu, mp3 etc. Wszystko opierało się na listach, tape-trading'u, kserowanych zinach i tego typu rzeczach. Scena wtedy była dużo bardziej zjednoczona, wszyscy się znali, panowała dużo bardziej... hmm... podniosła i braterska atmosfera. Było wtedy tylko kilka zespołów black metal i prawie wszystkie z nich traktowały to, co robią bardzo metal i prawie wszystkie z nich traktowały to, co robią poważnie, nie na zasadzie kpiny, czy poważnie, nie na zasadzie kpiny, czy podejścia typu "pograjmy sobie black metal, będzie fajnie". Mam świadomość tego, że tamte czasy odeszły już bezpowrotnie i nie ma szans na ich wskrzeszenie. I nie mówię tu tylko o scenie black metal, ale ogólnie o metalowym undergroundzie... Nie przypominam sobie jakiegoś szczególnego wydarzenia z tamtego okresu, które na mnie jakoś wpłynęło. Pamiętam, że jako szczyl bardzo ceniłem sobie m.in. Kinga Diamonda, więc pójście w kierunku bardziej ekstremalnej satanistycznej muzy było dla mnie czymś naturalnym. Mogę tylko zaznaczyć, że wydarzenia w Norwegii z tamtego okresu miały na nas wszystkich zapewne mniejszy lub większy wpływ. Heh, jeżeli chodzi o "Beyond christianity", to cóż, dziś uważam to demo za kawałek gówna, który w tamtym czasie nagrałem praktycznie samodzielnie, nie mając pojęcia o grze na niektórych instrumentach haha. Czasem lubię sobie posłuchać tego materiału dla poprawy humoru i to wszystko. "Black Clouds..." to już zupełnie inna historia - miałem możliwość współpracować z naprawdę dobrym pałkerem i ograć materiał na próbach. Po dziś dzień mam bardzo duży sentyment, jeżeli chodzi o ten stuff. Co do ludzi, o których pytasz, to dziś nie mam z nimi żadnego kontaktu poza Uldorem. Jedni zajmują się jakimiś sprawami typu "normalne życie", inni znowu maja w dupie całą swoja przeszłość i zapomnieli o tym, co kiedyś robili. Na dzień dzisiejszy, mam bardzo dobry kontakt z Uldorem, jednak nie sądzę, aby kiedykolwiek wrócił on do Thunderbolt. Przerwa w grze na bębnach nie wyszła mu raczej na dobre i nie sądzę, by szybko mógł sprostać naszym obecnym wymaganiom.

W tamtym okresie byłeś kojarzony (słusznie czy niesłusznie) z poglądami NS. Byłeś uwikłany wraz z Piątym z Kataxu w projekt zwany Swastyka, a także maczałeś palce w kapeli Legancy of the Blood. Co Cię wówczas pociągało w ideologii narodowego socjalizmu? Wraz z debiutem "The Sons of The Darkness" odciąłeś się od środowisk NS grubą krechą. Skąd ten nagły zwrot? Znudziło ci się w końcu obcowanie z tymi aryjskimi tumanami o IQ 88 haha? Nie uważasz za absurd, że kapele z tego inteligentnego inaczej środowiska krzyczą "Hail Hitler!" i równocześnie deklarują się jako wielcy "Polacy i patrioci"? Inna sprawa to nazywanie się hordą "black" metalową i głoszenie 14 słów... Paranoja! O poziomie "muzyki" granej przez 90 % tych "muzyków" nawet się nie będę wypowiadał, bo to już woła o pomstę do Bogów! Twoja opinia?

Sprawa jest prosta: zespół Swastyka (obecnie Sunwheel) miał być pierwotnie zespołem opiewającym pogańską przeszłość tych ziem. Jednak poszło to "nieco" w innym kierunku, dlatego też nie kontynuowałem z nimi współpracy. Jeżeli zaś chodzi o Legacy of Blood, to mój znajomy poprosił mnie o nagranie mu sesyjnie wokali i zrobiłem to, gdyż on wcześniej pomógł mi w innych sprawach. Na dzień dzisiejszy, z braku czasu, nie angażuję się w nic innego poza Thunderbolt. Ponad to, moje podejście do tych spraw uległo diametralnej zmianie i dziś jakikolwiek zespół, w którym miałbym cokolwiek zrobić, musi mi odpowiadać w 100% tak ideologicznie, jak i muzycznie. Nie ma innej możliwości. Jeżeli chodzi o mój "romans" ze sceną "NSBM", to powiem krótko, że w miejscu, w którym żyję, nie było innej sceny, kiedy zaczynaliśmy działać. Na początku trzymaliśmy się blisko Graveland i na pewno byliśmy pod ich dużym wpływem. Jednak z czasem zacząłem myśleć samodzielnie i wyciągnąłem odpowiednie wnioski, czego efektem było całkowite odcięcie się od tamtej sceny. Nie widzę sensu w komentowaniu ideologicznej patologii, która ma miejsce wśród większości środowiska "NSBM", bo każda myśląca osoba jest w stanie wyrobić sobie o tym odpowiednie zdanie.

Nie obawiasz się, że Twoja zdrada pociągnie za sobą lawinę szykan, ataków i wrogich działań skierowanych przeciwko Tobie ze strony "jedynej i sprawiedliwej elity naszej rodzimej sceny bm"? Nie boisz się powtórki z przeszłość? Ktoś już kiedyś zrobił cos podobnego i do tej pory nienawiść wśród środowisk ns/pagan metal dla jego persony została... Wiesz o kim mówię, prawda? Kiedyś i Ty wypowiadałeś się negatywnie na temat Nergala, teraz powtórzyłeś jego wyczyn (i chwała Ci za to! Bez takich ludzi jak Nergal czy Ty rodzima scena już dawno był umarła, a jej poziom równałby się z.... no właśnie z czym? Byłaby wtedy jeszcze jakaś bardziej adekwatna miara niż totalne gówno?!). "Sędzia" Darken już wydał na Ciebie wyrok. W jednym z wywiadów powiedział, że "bardzo zawiódł się na Thunderbolt i Kataxu... Oni wybrali ścieżkę komercji i uważają się za kogoś lepszego od nas...". Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Nie obawiam się niczego. Mam to w dupie. Nie interesuje mnie zdanie tych czy innych ludzi na temat tego, co robię we własnym zespole. Nie będziemy zwracali uwagi na żadne głosy z zewnątrz dotyczące naszych poczynań tak długo, jak długo postępujemy zgodnie z własną wolą. Nikt nie będzie nam mówił czy mamy postępować tak, czy inaczej. To tyle w tej kwestii... Nie sądzę, że trafnym jest porównywanie mnie do Nergala, gdyż nie uważam, abyśmy mieli wiele wspólnego w tej akurat kwestii. Ja kiedyś byłem częścią tego, on nawet, o ile dobrze się orientuję, nie znał tych ludzi osobiście. Zresztą, wnioskując po ostatnich wywiadach z Behemoth, mamy dzisiaj zupełnie inne podejście do black metalu, choć możliwe, że się mylę... Słowa Darkena na temat, czy poszliśmy w złym, czy dobrym kierunku, nie mają dla mnie żadnego znaczenia. "Ścieżka komercji" haha. Jak skurwysyn. Nie wiem, co mam zrobić z pieniędzmi. Mam ich bardzo dużo, stanowczo za dużo. Naprawdę! Może ktoś pomoże mi je wydawać, bo sam nie nadążam?! Fuck off!!!

Redagowałeś niegdyś Gloom'zine. Ja wspominasz tamten okres? Czemu zrezygnowałeś z dalszej pracy nad tym zinem? Co myślisz o poziomie współczesnych zinów i webzinów? Masz jakieś ulubione periodyki o metalowym profilu?

To był okres, kiedy korespondowałem naprawdę z wieloma zajebistymi maniakami z całej Europy i nie tylko. Bardzo dobrze wspominam tamten czas. Niestety straciłem zapał do pracy, gdy pojawiły się problemy różnej natury, o których nie chce tutaj mówić. Dziś nie mam kompletnie czasu na tego typu działalność. Ledwo wyrabiam się ze sprawami związanymi z Thunderbolt i nie mogę pozwolić sobie na nic więcej. Nie czytam zbyt wiele zinów czy magazynów ostatnio, gdyż również ciężko jest mi znaleźć na to wolną chwilę. Najlepszy magazyn, który miałem ostatnio w rękach to bez wątpienia Mega-Sin. Hail Herr Hill!

Jak wspominasz współpracę z Mitloffem? Myślę, że wykonał świetną robotę jako bębniarz zarówno na debiucie jak i na "The Burning Deed Of Deceit". Jako wydawca debiutu na terenie Polski też chyba nie dał dupy. Chyba, że masz inne zdanie na ten temat?

Współpraca z Mittloffem była dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. W sumie, jakby nie było, to dzięki jego wielkiej pomocy udało mi się nagrać te dwie płyty. Teraz ma on swój zespół Riverside, w którym się w pełni realizuje i nie ma już takiego zainteresowania grą ekstremalnych dźwięków, jak kiedyś. Doceniam również to, co zrobił on dla nas jako wydawca. Dzięki jego zabiegom udało nam się umocnić pozycję na krajowej scenie i wielu ludzi usłyszało o nas po raz pierwszy właśnie dzięki Apocalypse Prod.

Przejdźmy może teraz do tematów ideologicznych. Satanizm ma wiele oblicz. Czym jest dla Ciebie Ścieżka Lewej Ręki? Jak ty pojmujesz Szatana i całą filozofię/ideologię z nim związaną?

Szatana traktuję wyłącznie jako symbol tego, który odwrócił się od boga. Symbol przeciwnika, który potrafi myśleć i postępować sam. Nie ma to żadnego związku z chrześcijańskim zabobonem. Pracuję nad samym sobą, łamię bariery, które w jakikolwiek sposób mnie ograniczają, to mnie umacnia. Nie mam żadnych z góry ustalonych "prawideł", do których miałbym się stosować, i których miałbym przestrzegać. Jestem panem własnego losu i nie potrzebuję do życia jakiejkolwiek formy religii, czy boga, którego i tak nie ma. Myślę, że bardzo duży wpływ na mój światopogląd miały również dzieła F. Nietzschego.

Twój pseudonim pochodzi z Goetii. Według tej księgi Paimon to dziewiąty w kolejności demon władający ponad 200 legionami piekielnych istot. Ma ciało człowieka i nosi koronę, a pojawia się zawsze w towarzystwie duchów grających muzykę. Czy ten pseudonim ma dla Ciebie jakieś głębsze znaczenie? Co myślisz na temat tej tajemniczej księgi i jej równie tajemniczego autora? Czy studiujesz inne okultystyczne księgi jak np. (nie)sławny Necronomicon?

Kiedyś interesowałem się tym wszystkim bardziej, teraz raczej patrzę na świat poprzez pryzmat własnych doświadczeń życiowych. Jeżeli chodzi o imię Paimon, to prawda, zostało ono zaczerpnięte z Goetii. Jednak to była dosyć nietypowa historia, gdyż ludzie, z którymi wtedy interesowałem się tymi sprawami, zaczęli sami tak mnie nazywać. Przyzwyczaiłem się do tego imienia, gdyż wszyscy tak do mnie mówili/mówią i tak też zostało. Jeżeli chodzi o Necronomicon, to dowód naszej inspiracji tym dziełem możesz znaleźć w tekstach na nowym cd Thunderbolt.

Czego słuchasz ostatnio? Jakie są Twoje muzyczne inspiracje? Quorthon nie żyje. Jeśli ktoś w przyszłości poprosiłby Cię o nagranie coveru na trybut dla Bathory to, który byłby to utwór i dlaczego właśnie ten?

Ostatnio słucham doskonałego mini Keep Of Kalessin "Reclaim" oraz tony starszych rzeczy z gatunków black/death/thrash/heavy metal. Powiem szczerze, że nie jestem za bardzo na bieżąco z muzyką. Są wprawdzie zespoły, których karierę śledzę bacznie, jednak generalnie słucham raczej archaicznego grania... Jeżeli chodzi o Bathory, to kocham wszystkie płyty tego zespołu od pierwszej, do "Twilight of The Gods". Trudno by było mi wybrać ten jeden utwór na cover, ale sądzę, że mógłby to być któryś z klasyków z wielkiego "Under The Sign...". Śmierć Quorthona była dla mnie czymś naprawdę smutnym, jednak to jest przeznaczenie każdego z nas. Jedni umrą szybciej, inni później...

Co planujesz z Thunderbolt w najbliższym czasie?

Aktualnie odpowiadam na kurewsko dużą ilość wywiadów, co szczerze mówiąc, nie daje mi ani chwili odetchnąć. Poza tym, planujemy już wkrótce wypuścić LP i picture z nowym albumem Thunderbolt. Być może dojdzie też do skutku split ''7 ep z Urgehal., który planujemy od jakiegoś czasu. Tworzymy już powoli nowe dźwięki na przyszły pełny cd. Pewnie w międzyczasie zagramy kilka sztuk, więc oczekujcie nas!

Dzięki wielkie za wywiad. Masz coś do przekazania na koniec czytelnikom?

Również dzięki. Wspierajcie Thunderbolt i Agonia Records. Bang your fucking heads motherfuckers and worship Satan!

P.S. Poniższy wywiad pochodzi z sierpnia ubiegłego roku i pierwotnie miał się ukazać na łamach ostatecznie niewydajnego #2 Arcanum'zine.

Goatlord
2005-03-07

Aktualizacja

01 MAJ / MAY 2019:

Wywiady:

C-4

DEATHREAT

IN TWILIGHT'S EMBRACE

MISANTHROPIC RAGE

STRAIGHT HATE

THY WOPRSHIPER

SPHERE

INGLORIOUS

ECHOES OF YUL

OUTRE


Recenzje plyt:


SYMBOLICAL
Allegroy of Death


REINFECTION
Breeding Hate/a>

TENEBRIS
Legendarna


MENTOR
Cults, Crypts and Corpses


PSYCHOTROPIC TRANSCENDENTAL
...lun yolina un yolina thu Dar-davogh...


LILLA VENEDA
Lilla Veneda


DEKONSTRUKTOR
Eating The Universe


LECTERN
Deheadment for Betrayal


TRUCHŁO STRZYGI
Nad Którymi Nie Czuwa Żaden Stróż


ELIXIR OF DISTRESS
Kontynent

CERBER
Smiara

BOTTOM
Epidemo

TRUCHLO STRZYGI
Pora umierac

CONFESSOR A.D.
Too Late to Pray

ENTROPIA
Vacuum

ELEMENTAL DEVICE
Post Incendium

C-4
Next Issue Of The Rotten World

ANGRRSTH
Znikad

b>R.O.D.
#SocietyKill

DOWN TO THE HEAVEN
Level-1

ABHORRENT FUNERAL
Ugly Tales

HOSTIA
Hostia

KLY
Szczerzenie

TORONTO
Demo

HELL'S CORONATION
Antichristian Devotion

DECONSTRUCTING SEQUENCE
Cosmic Progression: An Agonizing Journey Through Oddities of Space

RITES OF DAATH
Hexing Graves

ENTITY
Phobia of the Formless

CANCERFAUST
Watching You Die

DESPIZER
Pogarda

BAALBERITH / PARH
Total Regression of Humanity

CRUSM
Stench of Decompose

CZORT
Czarna Ewangelia

DEVIL IN THE NAME
Devil In The Name

DOOMSTER REICH
Drug Magick

LABYRINTH ENTRANCE
Monumental Bitterness

LECTERN
Precept of Delator

MISANTHROPIC RAGE
Igne Natura Renovatur Integra

MOLOCH
The Vatican Cellars

ROTTING KINGDOM
Rotting Kingdom

TRAUMA
Comedy is Over (reedycja)

UNTERVOID
Untervoid/a>
ALL MY SINS
Lunar / Solar

BLAZE OF PERDITION
Precept of Delator

CIEŃ
Fate

JARUN
Sporysz

KIRA
Ancient Lies

KREMLIN
Decimation of the Elites

OVER THE VOIDS
Over The Voids

SARG
Totentanz

THE MATTER OF A
Anomalous

THAW
Grains

UR
Black Vortex

CALM THE FIRE / THE DEAD GOATS
Split

ECHOES OF YUL
The Healing Sessions

ELEGIS
Superhuman Syndrome

HYPERBOREAN FROST
Warriors of Eternally Cold Land

INFERIUS TORMENT
Your God Liar

KALT VINDUR
Delusions

MEDEBOR
Dark Eternal

POSTCARDS FROM ARKHAM
Manta

SALTUS
Jam Jest Samon!

[13:75+0:11MLD]
Fields of Jupiter

BETULA
To the Fearless, Merciless, Immortal Ones

BLACK BLEEDING
The Awakening

BOTTOM
Psychofilia

BRAIN STORY
Madeinside

INCARNAL
Mortuary Cult

MALLEPHYR
Assailing The Holy

IN TWILIGHT'S EMBRACE
Vanitas

PERSECUTORY
Towards The Ultimate Extinction

PIG'S BLOOD
Pig's Blood

UGANGA
Opressor

ANTHEM
Praeposterum

ATREXIAL
Souverain

CENTURION
Extinction

CHIMERA
Transmutation

DEATHREAT
Zero Trust

DECEMBER'S FIRE
Vae Victis

GRUESOME GERTIE
Parasomnia

MASTEMA
The Murderer's Tale / Golden World

OFFENCE
Adoration of Black Kingdom

SALTUS
Opowieści z przeszłości


THY WORSHIPER
Popiół (Introibo ad Altare Dei)

Viscera///
Release Yourself Through Desperate Rituals

CONCATENATION
Mindeater

GRIN
A Scanner Darkly + Promo '98

HELLIAS
Eight Cardinal Sins

KINGDOM
Sepulchral Psalms from the Abyss of Torment

LOATHFINDER
The Great Tired Ones

MORD'A'STIGMATA
Hope

SROGOŚĆ
Umbra Mortis / Nicość

VARMIA
Z mar twych

WOLFKHAN
Cyber Necro Spiritual

ZEAL & ARDOR
Devil is Fine

PYROMANCER
Demo MMXV

PLANET HELL
Mission One

MARTWA AURA
Tenebrae Divine

AUTOKRATOR
The Obedience to Authority

DAKHMA
Passageways to Daena

SKAZA
Art Declined

ABNORMAL SICKNESS
Toxic Devastation (2006 - 2008)

YOUDASH
Astrophobia

PANDEMONIUM
Nihilist

ABNORMALL SICKNESS
Lepiej Idź Nazbierać Patyków

BETHLEHEM
Bethlehem

BEUTHEN / THIS COLD
Listopad

EUFOBIA
Eufobia

F.O.A.D.
Birth of Extinction

INFATUATION OF DEATH
Code of Impiety

MISATHROPIC RAGE
Gates No Longer Shut

POGAVRANJEN
Sebi Jesi Meni Nisi

RAROG'G
"Rarog'g

SERPENT SPELLS
Mantras Within Ascending Fire

TURIN TURAMBAR
Rabarbattoir

UR
Hail Death

CORTEGE
Touching The Void (2)

CVLT OF GRACE
Tears

GEBBETH
Fire Metal

HEREZA
I Become Death

NEKROKRAFT
Will O' Wisp

ORCHIVION
Impaior

RAVAGE RITUAL
Higher Power

SAURON
Wara!

SOUL MAGGOT
Ominous Darkness

SZEPT
Krzyk czarnej ziemi

WOLFTRIBE
Vena Universa

ARISE MY DEMON
Summoning

BANISHER
Oniric Delusions

DAN DEAGH WEALCAN
Fragmented Life

DE HEKS
Boreas

F.A.M.
Human Cargo

MOANAA
Passage

OWLS WOODS GRAVES
Owls Woods Graves

THE ARTIFICER
Dysecration

TRAUMA
Invisible Reality + Promo 1991

WARFIST
Metal To The Bone

ARMA CHRISTI
Egocentric Oblivion

CICATRIX
Suffocated Faith

MENTOR
Guts Graves & Blasphemy

RORCAL
Creon

QIP
On Ephemeral Substrates

STHENO
Liberty Crawls In Waste

STURMOVIK
Destination Nowhere

THE DEAD GOATS
All Of Them Witches

THE DOG
The Devil Comes At Night

ULCER
Heading Below

ZORORMR
The Aftermath

BLOODTHIRST
Glorious Sinners

CORTEGE
Touching The Void

ETERITUS
Following The Ancient Path

LIVET SOM INSATS
Check Your Gind

MYTERI
S/T

NITROFORCE9
Heat of the Downtown

RAGEHAMMER
The Hammer Doctrine

SACRILEGIUM
Anima Lucifera

STRAIGHT HATE
Every Scum Is A Straight Arrow

THY WOPSHIPER
Klechdy

VESZTEGZAR
Utveszto

AVDL
Scourge

DRZORN
Reborn

IN TWILIGHT'S EMBRACE
Trembling

NOVA CYCLE
Nova Cycle

PARH
Journey Through Wasteland

RESSURECTION
Betrayed By God

THE GENTLE ART OF COOKING PEOPLE
O

UNBORN SUFFER
Revisited Suffering

WARBELL
Havoc

VIDIAN
A Piece of the End

COFFINFISH
Epilogue

DARKRISE
Fear, Hate & Corruption

ENTROPIA
Ufonaut

HELLSPAWN
There Has Never Been A Son Of Me

MORIOR AXIS
Legenda skał

NORYLSK
Catholic Dictatorship

SCARECROW / INDULGENCE
Deo Optimo Maximo

SHODAN
Protocol of Dying

SLAUGHTER
Into the Darkness

ULCER UTERUS
Cursed Saints

A.H.P.
Against Human Plague

BARRELEYE
Urged To Fall

EPITOME
autoe'ROT'icism / Engulf The Decrepitude

KULT MOGIŁ
Anxiety Never Descending

NONESENSE
On Earth

PLUTONIUM
Born Again Misanthrope

POGAVRANJEN
Jedva Čekam Da Nikad Ne Umrem

SERPENT SEED
Debris of Faith

SOLACIDE
The Finish Line

THE SHIVA HYPOTHESIS
Promo 2015

WAKE
Sowing The Seeds Of A Worthless Tomorrow
BATUSHKA
Litourgiya

BOTTOM
Hipokracja

DISLOYAL
Godless

FUCK THE FACTS
Desire Will Rot

INGLORIOUS
Eternal Chaos

MASS INSANITY
Antihuman

MEPHORASH
1557 - Rites of Nullification

MIZANTROPIA
Oblivion

MORD'A'STIGMATA
Our Hearts Slow Down

NO SALVATION
Defiling Verses

PRAESEPE
The 6th Extinction

SAURON
Hornology

SAURON
Unholy Man

SICPHORM
Wake Up

THE MOTH GATHERER
The Earth Is The Sky

THE WARD
Part Of Humanity

ALL WILL KNOW
Deeper Into Time

ATTOMICA
Back and Alive / Blast of Video

BLACK BLEEDING
A Bright Future

BRIGHT OPHIDIA
Against The Light

GRAVELAND
Epilogue

HOLY DEATH
Triumph of Evil?

TORCHIA
Ending Beginning

I MISS MY DEATH
Live 2013

NUCLEAR HOLOCAUST
Mutant Inferno

OSSUAIRE
Le Troubadour NĂŠcrophageophile

PSYCHOPATH
Hatred Outside

ROADHOG
Dreamstealer

SACRILEGIUM
Sleeptime

SALTUS
W imię bogów

SOUNDFEAR
Aztlan

STAB ZS-CO
Visions Of Tomorrow

BEUTHEN
Przewartościowanie

ECHOES OF YUL
The Healing

NETHERFELL
Between East and West

NOMAD
Tetramorph

NON OPUS DEI
Diabel

PROFANATISM
My Kingdom Come

STORMY ATMOSPHERE
Pent Letters

THAW
St.Phenomen Alley

THY WORSHIPER
Ozimina

DARK RAVAGE
Fall of Inner Sanctum

DEVIATION
New Generation Of Torture

FIVE THE HIEROPHANT
Five The Hierophant

FREDAG DEN 13:E
Domedagar

INKVISITOR
Doctrine of Damnation

INQUISITOR
Clinamen | Episteme

MGŁA
Exercises in Futility

MORD'A'STIGMATA
Our Hearts Slow Down

ODRAZA
Kir

OFFENCE
R.A.W.

PLACENTA
XV Greatest Hits

SARATAN
Asha

SQUASH BOWELS
Grindvirus Syndrome - Live At OEF 2011

TERRORDOME
Machete Justice

WATCH OUT STAMPEDE
Tides

ZACHLAPANY SZCZYPIOR
#fantastistempo

ARMA CHRISTI
R.I.P.

BLAZE OF PERDITION
Near Death Revelations

CERBER
Lust For Suffering

CONCATENATION
Empty State Of Humanity

INCARNAL
Hexenhammer

IN TWILIGHTS EMBRACE
The Grim Muse"

KONTAGION
[R-!-E]len+less

KRABATHOR
Lies + The Rise Of Brutality EP / Orthodox + Mortal Memories EP

MEDEBOR
A Taste Of Insanity

MEDEBOR
Equilibrium

MINDFLAIR
Scourge of Mankind

NEOHERESY
Talionis

RIO GRINDE
The First Solution

SPHERE
Mindless Mass

VARANG NORD
Fire of the North

ANTIGAMA
The Insolent

COFFINFISH
I Am Providence

DAN DEAGH WEALCAN
Who cares what music is playing in my headphones?

FUCK THE FACTS / FISTFUCK
Split

GREY SEASON
Invidia

MIZANTROPIA
Oblivion

NAUMACHIA
Machine of Creation

RUSTY PEACEMAKER
Ruins

SROGOSC
W szaleństwIE

THE DEAD GOATS / ICON OF EVIL
Split

ELEMENTAL DEVICE
Ignition MMXV

D.HATE
L.I.F.E.

KARCHAROTH
Soul Beggar

NIGREDO
Facets of Death

ONE STEP BEYOND
The Music Of Chance

OUTRE
Ghost Chants

PARRICIDE
Sometimes It's Better To Be Blind And Deaf

PARRICIDE / PATOLOGICUM
Double Blast on Rocket Fuel

PRAESEPE
Acedia - Spiritual Despair

TARAN
Taran

THE DEAD GOATS
Don't Go In The Tomb

TRAUMA / OFFENCE
Craving For.../ Holy Vermin

ANABOTH
Pomiedzy swiatami

BLOODWRITTEN
Slut

CRUENTA LACRYMIS
Sweetness and Blasphemy

KEHLVIM / FLESHWORLD
To Deny Everything That's Mundane

MERDARAHTA
As The Dark Clouds Swept Away We Could See The Sunset

NAILGUN MASSACRE
Boned, Boxed And Buried

SLAVES OF EVIL
Madness of Silence

THAW
Earthground

THAW
Decay / Advance

CINIS
Subterranean Antiquity

DEVIL'S EMISSARY
Evangelic Decimation

KURHAN
Glod

MECHANISM
Between The Words

MORODH
The World of Retribution

ODRAZA
Esperalem tkane

RITUAL LIAR
Morbid Ritual of the Insane

STILLBRITH
Global Error

TURPISTA
Turpistyczne Wizje Konca

CIEN
Ecce Homo

DAMNATION
Coronation

DAMNATION
Demo(n)s

DAMNATION
Rebel Souls

DAMNATION
Reborn...

MOANAA
Descent

SZRON
Death Camp Earth

SZRON / MARTWA AURA
Temples of Genocide Worship

ZORORMR
Corpvs Hermeticvm

AU-DESSUS
AU-DESSUS

DIRA MORTIS
Rusty Razor Cuts

EGZEKWIE
Czarna Noc Duszy

EVIL MACHINE
War in Heaven

HEGEROTH
Three Emperors' Triangle

HIEROPHANT'S DESCENT
The Apocalypse Of Evil

NITROFORCE9
Adrenaline Keeps Me Alive

ISTINA
?????? ????

OBLIVION
Xenopath

THE MOTH GATHERER
A Bright Celestial Light

AURON
Auron

CHAOS ENGINE RESEARCH
The Legend Written by an Anonymous Spirit of Silence

COFFINFISH
Staring At The Abyss

DAN DEAGH WEALCAN
Two Straight Hoirizontal Lines And The Organized Chaos in Between: Director's Cut

DESERT NEAR THE END
Hunt For The Sun

DISORDER
Confess

DISORDER
Pure Hatred

GMORK
Death Spells Erotica

RED HILLS
Pleasure of Destruction

SERCATI
The Rise of the Nightstalker (Tales of the Fallen part 2)

SIGIHL
Trauermärsche (And A Tango Upon The World's Grave

THE NIGHTSTALKER
The Chronicles of Natural City

TRIGGER
Under Hypnosis

ZOMBIE ATTACK
Through The Circles of Hell

EERIE
Into Everlasting Death

FACEFUCK
Domain Of Perverted Pleasures

FLESHWORLD, GAZERS, VISCERA///
Split

INHUMANITY
Pre-production Demo 2014

MOANAA
Descent

MORODH
The World of Retribution

MORTIS DEI
Salvation Never Comes (2)

VOMIT YOUR BRAIN
Beauty Of Morgue

BLACKHORNED SAGA
Setan

DEATHLUST
Deathlust

DISHELL
Final Matters

EVERSOR
In Paradise

FUCK THE FACTS
Abandoned

HEGEMONE
Luminosity

POISONED / PERSECUTOR
Raw Torments of War

STORMHOLD
The Lost World

THAW
Earthground

WITCHCLAN
The Dark Binding

ABUSIVENESS
Bramy Nawii

ATAVISMA
Where Wolves Once Dwelled

BETA VULGARIS
Heavy Beet

CALM HATCHERY
Fading Reliefs

DEATH LOT LIZARD
Devil's Kiss

DESPIZER
Joyride of Despair

INTERIOR OF DEATH
Human Infestation

KVITY ZNEDOLENYKH BEREHIV
Za nebokray mriy

LELAHELL
Al Insane... The (Re)Birth of Abderrahmane

MORTIS DEI
Salvation Never Comes

P.A.G.E.
Nie wiem

PREEMPTIVE SRIKE 0.1
Pierce Their Husk

SVARTALFAR
Sny z lasu umarÂłych

ANTHEM
Phosphorus

BLOODTHIRST
Chalice of Contempt

CATHARSIS
Rhyming Life & Death

DEVILISH IMPRESSIONS
Adventvus (Eritis Sicvt Devs)

FREEZING BLOOD
Altar of Goat

GRAI
Mlada

HYBRIS
Blindead Thoughts

I MISS MY DEATH
In Memories

MASTABAH
I Hate You

SPATIAL
Silence

THAW / ECHOES OF YUL
Thaw / Echoes of Yul

WARDUST
Na Or³a Czeœæ

WOLFRIDER
Wolfrider

THY DISEASE
Costumes of Technocracy

DRUKNROLL
????? ???????

INCARNATED
Try Before Die

WATCH OUT STAMPEDE!
Reacher

CLAIM THE THRONE
Forged In Flame

EVILUTION
Race of Hate

SPECTAMENTIA
Aftereality

BLACKSNAKE
Lucifer's Bride

ADHUK
Rituals of Personal Universe

ANTIGOD / HAVE THE MUNCHIES
Split

DEFYING
Nexus Artificial

INGLORIOUS
Eternal Chaos

INSTORM
Madness Inside

MEMORAIN
Seven Sacrifices

MORTE DOUCE
The Valley of Blood and Death

THE DEAD GOATS
Ferox

TORTURE DIVISION
The Army of Three

THY WORSHIPER
Czarna Dzika CzerwieĂą (2)

QUINTESSENCE OF VERSALITY
Reveal the Truth

WINGS IN MOTION
Cyclicity

V/A
Fallen Temple - Sampler

ATXXX / Aceptic Goitre
Gangrenous Mass Frome Axe & Hook Ejaculation

BLINDEAD
Absence

BULLETSIZE
Numb

BULLETSIZE
The Apokalypse

DEADLY CARNAGE
Manthe

DOMAINS
Sinister Ceremonies

DUAL-COMA
The Diary

EMPIRE OF THE SCOURGED
Transcend into Oblivion

ENTROPIA
Vesper

HATEERA
Crown Of Creation

MOROWE
S

NON OPUS DEI / MOROWE
Dziwki dwie

THAW / OUTRE
Split

THY WORSHIPER
Czarna Dzika CzerwieĂą

ARIES VEHEMNES
Decade of Necrosodomy

CORNADA
Last Man Standing

DEATHFUCKINGCUNT
Ungodly Violation

DEF/LIGHT
Transcendevil

ENFORCE
The Rising

ENTRAILS ERADICTAED
Viralocity

HALBERD
Ruthless game

OBSCURE SPHINX
Void Mother

REZUME
Fragment of Blessedness Spermicide

ROTTEN AGE
Zgnilizna dziejĂłw

THE DEAD GOATS
Children of the Fungus

TRAKTOR
Fast And Loud

VOIDHANGER
Working Class Misanthropy

VOIDHANGER
Working Class Misanthropy (#2)

ACCOPMLICE AFFAIR
The Zone of Silence

FLESHWORLD
Like we're all equal again

HEIDEN
A kdybys už nebyla, vymyslím si tì

MORD'A'STIGMATA
Ansia

NYCTICORAX
Treatise of Death

PARANOIA INDUCTA
Maze Of Death

PERVERTOR
Into the Alcoholic Abyss

PLACENTA
Missgunst und Neid

PURPLE HAZE ENSAMBLE
Purple Haze Ensamble

RAM-PAGE
The Depths of Rage

V/A
Tribal Convictions Assault vol.3

AMPACITY
Encounter One

BREAK YOUR LEGS
Jaka jest twoja cena?

FAUSTTOPHEL
Thirst of Oblivion

MOROR
Abyss

MORT DUCE
The Valley of Blood and Death

NAVALM
Recovery of Sync

NON OPUS DEI / MOROWE
Dziwki dwie

SHOTS FROM DENEB
Shots form Deneb

THE OLD CRONE
Betula 6.66

V/A
Thrashing Damnation-Throu Compilation 2

ARUNA AZURA
A Story of a World's Betrayal

BANISHER
Scarcity

DEAD BREAD
Hatred Slice

EDAIN
Of Those Who Worship Fire

IN SILENT
PotĂŞpienie

LOCUS TITANIC FUNUS
Castus Lacrima

MIDDLE EXISTENCE
10 minute life

NORDAFROST
Dominus Frigoris

PSILOCYBE
Downward Aesthetic Movement

REPULSOR
Trapped in a Nightmare

V/A SILESIAN BLACK ATTACK
Krew Ziemi Czarnej

VEDONIST
A Clockwork Chaos

SEPTEMBER MURDER
He Who Invokes Decadence

BULLETBELT
Down in the Cold of the Grave

UNGRACE
Feed the Demons

SOURCE OF DEEP SHADOWS
Fading Emptiness

SHADE
Blind Sower of Violence

PORPHYRIA
Death Grind Destruction

PUKI' MAHLU
Luta DP

TRAUMA
Karma Obscura

FUCK THE FACTS
Amer

LEON'S MASSACRE
Turning Point

FORCEOUT
Delusions

DUOBETIC HUMUNKULUS
Ani já ani ty robit nìbudzeme, šednìme do koèa, vozit še budzeme

ANTIGAMA
Meteor

COSMIQUE7
Secret Spaces

DEATHEMBER FLOWER
Architect

DEEP DESOLATION
Subliminal Visions

DRACO HYPNALIS
Balance of Moments

IUGULATUS
Satanic Pride

MINDMIRROR
Wither

NIGHTLY GALE
Lust

PRAESEPE
Hybrid Creation

R.O.D.
Death For All

VEXATUS
Atom Pompeii

ZORORMR
IHS

ARS MACABRA
III

CREPUSCULUM
Illuminatus

DEMONIC SLAUGHTER
Downfall

DROWN MY DAY
Confessions

FURIA
W melancholii

MIND AFFLICTION
Pathetic Humanity

ZORORMR
IHS

WAY TO END
Various Shades of Black

WOLFTRIBE
Dolor Aeterna

V/A
Silesian Butchers vol.3

BLACK ALTAR/ VARATHORN/ THORNSPAWN
Emissaries of the Darkened Call

CREPUSCULUM
Illuminatus

DEUS MORTEM
Emanations of the Black Light

HAIDUK
Spellbook

HYPOCRISY
End of Disclosure

MUSICART PROJECT
The Black Side of The Moon

SOLOTHUS
Ritual of the Horned Skull

REGARDE LES HOMMES TOMBER
Regarde les Hommes Tomber

NEYRA
Madness In Progress

OUTRE
Tranquillity

PENSEES NOCTURNE
Nom d'une Pipe !

CULT OF ERINYES / ZIFIR
Culf of Erinyes / Zifir

DYING SPIRIT
Uncomfortable Silences

EDVIAN
2012

FORLORN CHAMBERS
Unborn and Hollow

GEBBETH
Between Life and Death

ISURUS
Outcast

LUNA AD NOCTUM
Hypnotic Inferno

PSYCHPHOPBIA
Ark Of Chaos

PEKLA
Degsit!

PRIMAL
Ob³êd

SOUNDFEAR
676

STRUGGLE WITH GOD
Lid Curtain

SYNTEZIS
The Burial Of The Sun

THE SOUTHERN SOCIETY
Tales From A Southern Land

VADIKAN
Hydrargyrum

BE FADING FAST
Global Attack

BLAZE OF PERDITION
Necrospohist

CALADMOR
Midwinter

CHASSIS
Social Distortion

CORTEGE/b>
Anachoreo

CZOUG
Jedzie czoug!

DICE
Stara historia

FINALLY DECEASED
Finally Deceased

FORGOTTEN SOULS
Sirius 12

GRAVEYARD / ULCER
Of Ancient Metal and Eternal Death

GREENFLY
Hidden Pleasures of a Nonexistent Reality

HUMANIMAL
Mimicry.demo.2012

INZEST
Grotesque New World

JUNGLE ROT
Slaughter the Weak

NEWBREED
Live in Rudeboy II - Revenge

RAGEHAMMER
War Hawks

SCENT OF DEATH
Of Martyrs's Agony and Hate

TENEBRIS
Alpha Orionis

ABYSME
Strange Rites

ASHES YOU LEAVE
Fire

COLLISION
We Are Dust In The Centre Of Existence

CSSABA
Underground Lo-Fi Songs

DEEP DESOLATION
Rites of Blasphemy

DISGRACE
Superhuman Dome

ENGULFED
Through the Eternal Damnation

GORTAL
Deamonolith

GRIMLORD
V-column

HELLVETO
Damnaretis

LELAHELL
Al Intihar

ORTH
Feed the Flames

PARRICIDE
Just Past

POSTMORTEM
The Age of Massmurder

SVARTALFAR
Zmierzch

TENEBRIS
Leavings of Distortion Soul

ALGEBRA
Polymorph

ATROCITY (US)
Let War Rage

BOTTOM
Maszkarada

CLAIRVOYANT
Curse of the Golden Skull

CRIMSON VALLEY
Crossing the Sky

DEADTHORN
W ciemnoœci

DIRA MORTIS
Euphoric Convulsions

EMERGENCY GATE
The Nemesis Construct

GEIST
Der Ungeist

KILL
Murder Rips Its Path

MEDEBOR
A Taste Of Insanity

NEVERDREAM
Said

NYCTOPHOBIC
Insects

PEQUOD
Forgotten

PRAGMATIC
Condemned to Oblivion

R.O.D.
Death For All

SARATAN
Martya Xwar

SVARTALFAR
Z borów szumišcych

TERRORDOME / DEKAPITED
Bestial Castigation

VOID PARADIGM
Void Paradigm

AGATHOCLES
Humarrogance

AGATHOCLES
Thanks For Your Hostility

BLODDAWN
Metallic Warfare

COUNT DE NOCTE
Luctisonus Dolor

DARK DISCIPLE
Kill Everything, Worship Nothing

DELIRIUM X TREMENS
DistillHate of CreaHated from no_Thing

DISINTER
Welcome To Oblivion

ENERGY LEVEL LOW
Œmieræ gwiazdom

FUCK THE FACTS
Backstabber Etiquette

HYPNOS
In Blood We Trust

HYPNOS
The Revenge Ride

LELAHEL
Al Intihar

MUCUPURULENT
Soul Reaver

OBSCENITY
Demo-Niac

REVERENCE
When Darkness Calls

SCARCROSS
Freidenker

THE NOW NOISE!
Raging Mad Insanity

TREMORS
Frozen Shores

TRUSTNO1
Satan in the Vatican

WACO JESUS
Filth

ARMA CHRISTI
Arma Christi

BEYOND MORTAL DREAMS
Dreaming Death

BLOOD
Dysangelium

C.S.S.O.
Are You Excrements?

CICATRIX
Beloved in Killing

EYE FOR AN EYE
KrawêdŸ

FLAGELLATED SERAPH
Beyond Salvation

GROINCHURN
Whoami

HEGEMOON
Szaty KÂłamstw

HELL UNITED
Aura Damage

KHAOZ
Salvation Through Bloodshed

NUCLEAR VOMIT
Koryto

OBSZON GESCHOPF
Symphony of Decay

OF NO AVAIL
Persecutoria

PARRICIDE
Just Five

PARRICIDE / INCARNATED / REEXAMINE
The 3 Ways of a Brutality

PROFANATION
Contorted Bodies of Pain

SOLE METHOD
The Way of the Descent

SOULHUNTER
Beyond The Twilight

WICCA
Bloodrush

ZORNDYKE
On Mayor Altar’s Edge

BESATT
Tempus Apocalypsis

CANERO
Fuel for the Rage

FUCK THE FACTS
Stigmata High-Five

MASACHIST
Scorned

NYCTICORAX
Black Raven… Dark Night

NYCTICORAX
Anima Tenebrarum

NAER MATARON
???? ? ???????

PUKI 'MAHLU
Moja walka (Dorzynanie watah)

PYROPHOBIA
The Deadspeak

RAROG'G
Old Blood

SINPHONICON
Nemesis Ablaze

THE COLONIST
Emotikona

TOTAL DEVASTATION
Satama

BANISHED FROM INFERNO
Minotaur

BULLDOZER
Alive... in Poland 2011

CENTURION
Serve No One

CRIONICS
N.O.I.R.

ESCARNIUM
Excruciating Existence

FRAGMENT
The Misotheist Portrayal

FUCK THE FACTS
Disgorge Mexico

HEGEROTH
Spectral Fear

MYOPIA
Simultaneous Simulations

OGOTAY
Eve of the last day

THE DEAD GOATS
Path Of The Goat

Relacje:


SO SLOW, FLESHWORLD, SHINE, BIELSKO-BIAŁADEFORMEATHING FEST 2017, BIELSKO-BIAŁAMETALMANIA 201712.11.15 Blaze of Perdition, Mord'A'Stigmata, Moanaa23.05.15 Obscure Sphinx, Butterfly Trajectory, Spirit16.01 Absence Tour: blindead, Ampacity, Entropia


Recenzje zinów:
MUSICK MAGAZINE 1/2017 (18)
JASKINIA HAÂŁASU
W.Lis, T.Godlewski

MUSICK MAGAZINE
#1/2012

7 GATES
#31

R'LYECH ZINE
#10

COMPILATION OF DEATH
#1

SILESIAN ASSAULT
#2/2010

VAGINALLUFTWAFFE ZINE
#3


Fotoreportaż:
Blitzkrieg 2007, Bielsko-BiaÂła
Mystic Tour 2007, Bielsko-BiaÂła, RBC
Rootwater
Virgin Snatch
Frontside
Hunter
Mystic Tour 2007, KrakĂłw

© copyright by The Nocturnal Battle of Chariots 2001 - 2015. Wszystkie prawa zastrzeżone. Redaktor naczelny/webmaster: Kuba "kaReL" Karelus. E-mail: NOSPAMkarel@nbc.art.pl (usuń 'NOSPAM'). Logo artwork by Mikołaj Pasiński.