Menu
  strona glowna
  newsy
  daty koncertow
  wywiady
  recenzje
  recenzje zinow
  relacje z koncertow
  zdjęcia z koncertow
  patronujemy!
  linki
  nasi partnerzy
  Facebook
  MySpace
  nasza zaloga / kontakt
Facebook:
Patronujemy:
28.11 SPELLCRYING MECHANISM TOUR

29-30.11 FOAD FEST 3

07.12 EAST GRIND ATTACK VIII

NOISE Magazine

MUSICK Magazine

C-4 - "Next Issue Of The Rotten World"

Collision - "We are dust in the centre of existence"

DIRA MORTIS - "Euphoric Convulsions"

KILL - "Murder Rips Its Path"

Luna Ad Noctum - "Hypnotic Inferno"

MEDEBOR - "A Taste Of Insanity"

MYOPIA - "Simultaneous Simulations"

OGOTAY - "Eve of the last day"

R.O.D. - "Death to all"

V/A - "Thrashing Damnation Thru Compilation 2"

ZORORMR - "CORPUS HERMETICUM"

ZORORMR - "IHS"

Cursed Carnival - "Taste The Fear"

Drown My Day - "Forgotten"


Nasi partnerzy
7 Gates

RockMetalShop.pl

Deformeathing Production

Atmospheric Magazine

Let It Bleed Records

Hellshop.eu - sklep internetowy

Old Temple

Pagan Records
      Wywiady

INGLORIOUS

Inglorious to tegoroczni debiutanci, choć już kilka lat sobie pogrywają i nawet swój debiut rozsyłali przed rokiem po zinach, to dopiero niedawno udało im się zakotwiczyć w Via Nocturna. Trzeba dodać, całkiem zasłużenie, bo "Etarnal Chaos" sprawił mi nie lada niespodziankę równając do takich znakomitości jak Mgła, Blaze of Perdition czy Outre. Zapraszam na rozmowę o tym jak to się stało, że z niepozornego zespołu ogrywającego godzinami surowy i co tu kryć, nieco wtórny black metal, wyrosła horda pewna siebie z ciekawym pomysłem na muzykę. Na pytania odpowiadał gitarzysta i basista - T.

Cześć, zacznijmy może od tego, jak to się stało, że debiutowaliście tą samą płytą dwukrotnie? ;)

Witaj, zazwyczaj debiut jest jeden jedyny i niepowtarzalny, ale nie w przypadku Inglorious. Każde kolejne wydawnictwo to również będzie swoisty debiut - nowego oblicza naszej muzyki ;) A tak na poważnie, to spieszę z wyjaśnieniami. Po nagraniu "Eternal Chaos" przygotowaliśmy wersję promocyjną płyty w kopertach, którą to rozesłaliśmy do wytwórni i serwisów muzycznych trudniących się promowaniem tego typu muzyki. Nie uznajemy tego za oficjalną premierę, gdyż nie był to nakład przeznaczony do sprzedaży, aczkolwiek w tej formie po raz pierwszy wyszedł na światło dzienne z otchłani naszej zespołowej szuflady. W między czasie pracowaliśmy z Bartkiem nad, stosowną do zawartości płyty, oprawą graficzną.

Czy faktycznie obie te wersje różni jedynie logo wydawcy i warstwa graficzna, a muzycznie i brzmieniowo zostawiliście wszystko po staremu?

Tak, to dokładnie ten sam materiał w niezmienionej wersji, która w pełni nas satysfakcjonuje. Mamy poważne podejście do tego co robimy, dlatego nie wyobrażam sobie sytuacji, że puszczamy w świat materiał niedopracowany i niedopięty na ostatni guzik. Oczywistym jest fakt, że zawsze gdy patrzy się z perspektywy czasu, gdy po raz setny przesłuchasz ten sam materiał, to masz wrażenie, że coś należałoby zmienić. Myślę, że to naturalne zjawisko, które znika za sprawą czasowej abstynencji od materiału. Do tej pory nie zdecydowaliśmy się na remastering już raz wyprodukowanych utworów, gdyż uważamy, że nie jest to dobre i będziemy tego unikali jak ognia. W tworzeniu muzyki, jak i w życiu nie można oglądać się za siebie, ważne jest to, co przed nami.

Jak oceniacie współpracę z Via Nocturna? Czy fakt, że stojący za nią człowiek również tworzy black metal, ułatwiło nawiązanie współpracy dzięki czemu nadawaliście na tych samych falach?

Via Nocturna to prężnie działająca wytwórnia, która bardzo profesjonalnie podchodzi do współpracy z wydawanymi zespołami. Od samego początku możemy liczyć na pełne zaangażowanie ze strony wydawcy w realizację podpisanego z nami kontraktu. Bardzo dobra promocja w mediach i zakrojona na szeroką skalę dystrybucja naszego wydawnictwa to elementy, które pozwalają nam ocenić tą współpracę bardzo wysoko. Myślę, że czynnik, o którym wspomniałeś mógł mieć jakieś znaczenie w nawiązaniu naszej współpracy, aczkolwiek najważniejsza w budowaniu relacji jest otwartość i umiejętność wypracowania kompromisu maksymalnie satysfakcjonującego obie strony podejmujące współpracę.

Wcześniej narobiliście wokół siebie zamieszania płytą zawierającą dwie Wasze demówki, czyli "Death Syndrome". Została ona przyjęta, jak na zimny i ohydny black metal, dość ciepło (hehe). Mimo wszystko wyraźnie czuć jak bardzo od tego czasu się zmieniliście. Kiedy dojrzała w Was myśl, że fajnie byłoby ten cały surowy black metalowy kram rzucić na nowe tory?

"Eternal Chaos" jest na pewno bardziej dojrzałym materiałem i pewnym wyznacznikiem naszej dalszej działalności muzycznej. Muszę zaznaczyć, że chodzi mi o poziom produkcji, brzmienie itd.. bo to jest nasz priorytet. Nie stawiamy sobie żadnych założeń co do kształtu przyszłych utworów, wszystko dzieje się samoistnie i tak było w przypadku "Eternal Chaos". Nie było momentu, w którym założyliśmy sobie wytyczne, że płyta ma być mniej surowa, czy bardziej melodyjna i ciekawa. Jedyne co założyliśmy to to, że ma być dobrze wyprodukowana i mamy być z niej zadowoleni. Tak właśnie się stało. W przeciwnym razie zamknęlibyśmy się w sali prób na kolejne 4 lata i pracowalibyśmy do momentu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu albo sprzedali instrumenty i zaczęli zbierać znaczki.

Zostawiając za sobą tą "surówkę" postanowiliście jednocześnie sięgnąć po nowe środki wyrazu takie jak skrzypce, klawisze i kilka sampli. Muszę przyznać, że jako nieliczni zrobiliście to z głową, oszczędnie i przede wszystkim umiejętnie rozlokowując na płycie te elementy. Skąd nagle ta otwartość, chyba nie zamierzacie stać się w przyszłości drugim Dumnym Burgerem, co? :)

Osobiście bardzo lubię burgery, jeść... hahaha. Dimmu Borgir to dla mnie przede wszystkim świetnie brzmiące, wysoko budżetowe produkcje, które pozwalają na usłyszenie każdego selektywnie brzmiącego instrumentu, a ja właśnie tego szukam w muzyce. Nie jestem wielkim fanem tego zespołu... (o kur... chyba nie jestem wielkim fanem żadnego zespołu, więc chyba się starzeję? Wracając do twojego pytania. Sporo osób zwraca uwagę na użycie skrzypiec, co bardzo nas cieszy. Osobiście "Manifesto" to jeden z moich ulubionych utworów może dlatego, że użycie skrzypiec to pomysł mojego autorstwa. Tak jak już wspomniałem nie planujemy tego jaki kształt ma mieć nasz kolejny materiał. Mogę jedynie zapewnić, że nie dopuścimy do tego by nasza muzyka była wtórna, a użycie przywołanych przez Ciebie detali na kolejnej płycie jest prawie pewne. Może nawet pojawi się coś nowego. Czy będzie to podobne do DB? To się okaże...

Z myślą o "Etarnal Chaos" po raz pierwszy postanowiliście stworzyć teksty w języku polskim. Ruch popularny ale i ryzykowny. Mimo wszystko chyba udało Wam się odnaleźć złoty środek, bo nie można się w tej materii do niczego przyczepić a ja jako odbiorca mogę się pokusić o opinię, iż polskojęzyczne kawałki mają nawet odrobinę większą siłę przebicia. To co, może kolejny album będzie już całkowicie spolszczony? :)

Cieszę się z twojej opinii, tym bardziej, że sporo podobnych stwierdzeń dociera do nas. My również jesteśmy zadowoleni z osiągniętego efektu. To było coś na kształt próby: jak Inglorious zabrzmi w naszym ojczystym języku? Dlatego cztery utwory na płycie są polskojęzyczne. Aktualnie pracujemy nad utworami na następcę "Eternal Chaos", wstępny zarys koncepcji muzycznej już jest, ale jeszcze nie wiemy w jakim języku (lub językach) będą teksty. Pewne jest tylko to, że będzie kolejny album.

Jesteście klasycznym trio: gitara/wokal, bas i perkusja. Czy w tym układzie czujecie się dobrze lub jak zwykło się mówić: optymalnie? Nie myśleliście o dodaniu przykładowo drugiej gitary celem wzbogacenia koncertowego brzmienia?

Trio to optymalny skład przede wszystkim z perspektywy logistycznej. Im większa ilość członków w zespole tym ciężej umówić się na próbę czy ustalić termin koncertu. Nasze utwory są pisane na dwie gitary i w tej formie lubimy je najbardziej, ale to nie zmienia faktu, że Bastion potrafi tak zagrać na koncercie, że brak drugiego wiosła jest nieodczuwalny. Nie przewidujemy grania materiału z "Eternal Chaos" na 2 gitary, być może dopiero kolejny materiał w wersji live będzie na dwa wiosła.

Grywacie jeszcze na koncertach stare kawałki? Jeżeli tak to czy odtwarzacie je w pierwotnej formie czy może są one przearanżowane tak, by odpowiadały obecnemu obliczu Inglorious?

Na koncertach w większości można usłyszeć utwory z "Eternal Chaos", ale nie zapominamy o starszych numerach. Nie przeszkadza nam to, że różnią się od siebie formą i gramy je w oryginalnych wersjach. Ta odmienność jest pewnym urozmaiceniem seta koncertowego.

A propo koncertów, nasz kontakt zaczęliśmy od pogaduszek po Waszej sztuce w towarzystwie zespołów z delikatnie mówiąc "innej bajki". Jak wypadł Wasz black metal w otoczeniu zespołów z kręgu modern/melodic metal? Podejrzewam, że była rzeźnia! :) Myślisz, że taki rozrzut stylistyczny służy występom na żywo?

Koncert, o którym wspomniałeś zdecydowanie uznajemy za udany, publiczność dopisała, nie było żadnych komplikacji i nieprzewidzianych zdarzeń. Nasz występ był utrzymany w szybkich tempach i co za tym idzie pod sceną był spory młyn. Nie da się jednak ukryć, że zebrana widownia żywiołowo reagowała na każdy występ tego wieczoru. Różnorodność gatunkowa na tym, jak i na każdym innym koncercie, jest zdecydowanie pozytywnym zjawiskiem, przyczynia się do gromadzenia się szerszego grona słuchaczy o różnych gustach muzycznych.

Kilku z Was wywodzi się z innych kapel, Ty śpiewałeś wcześniej na debiucie Valinor - jak wspominasz ten okres? Pamiętam, że "Hidden Beauty" był to album-hybryda, obracający się w różnych klimatach, choć o rzecz jasna wyraźnym metalowym fundamencie. Co się stało z tą kapelą?

Działalność zespołu Valinor była przez długi okres czasu zawieszona. Zarówno u mnie jak i u pozostałych członków zespołu pojawiły się inne priorytety życiowe, dlatego zmuszeni byliśmy podjąć taką decyzję. Trochę jednak zaczyna się to zmieniać i mogę zdradzić, że po tej długiej przerwie Valinor powolutku powraca "do żywych". Będzie to prawdopodobnie projekt studyjny, a czy pojawi się na koncertach? Czas pokaże. Aktualnie trwają przygotowania do nagrania nowego albumu. Jest już prawie gotowy materiał, który trzeba doszlifować i zarejestrować.

Jak postrzegasz fakt, że black metal stał się, poprzez coraz to nowsze eksperymenty polegające na łączeniu go z innymi rodzajami muzyki (patrz Deatheaven czy Alcest), gatunkiem "przyjaznym", po który nie sięgają już tylko wychowani na nim mizantropiści, ale także osoby "przypadkowe", nie mające kompletnie pojęcia o jego genezie, historii, przekazie? Czy to aby nie ten moment, w którym nihilistyczna idea buntu stała się pospolitym gatunkiem muzycznym szturmem wdzierającym się na listy przebojów? Masz coś przeciwko takiemu obrotowi spraw?

Absolutnie, zdecydowanie i stanowczo nie mam nic przeciwko wszelkim formom ewolucji tej czy innej odmiany muzyki metalowej czy niemetalowej. Gdyby człowiek nie eksperymentował to świat stał by w miejscu i nie rozwijał się.

Z pewnością macie swoje przemyślenia na temat tego co obecnie wyprawia się (w pozytywnym znaczeniu oczywiście) na polskiej scenie. Twoi faworyci mijającego roku? Oczywiście poza będącym poza wszelkimi rankingami Manipulation? ;)

Przyznam, że nie słyszałem Manipulation (my też :D - przyp. red.), jak i większości pozycji w popularnych ostatnimi czasy rankingach i podsumowaniach. Nie da się pominąć faktu, że ukazało się mnóstwo płyt w naszym kraju w ubiegłym roku, ale ja ostatnio mało słucham polskiego metalu, dlatego większość pozycji znam tylko z nazw właśnie dzięki publikowanym rankingom. Nie należę też do ludzi, którzy śledzą każde wydawnictwo ukazujące się w naszym kraju. Pozostałe Ingloriousy może trochę bardziej są w temacie polskiej sceny, ale rzadko rozmawiamy o twórczości innych zespołów, dlatego nie wiem czego słuchają i jakie mają przemyślenia. Nie skłamie mówiąc, że pewnie nie mają przemyśleń ;)

Heh, chyba właśnie zalazłeś kolegom z zespołu za skórę :D Poszukując starszych nagrań (wspomniane demo jakoś mnie ominęło) natrafiłem w necie na Inglorious w wersji hard'n'heavy - co jak co, ale wydaje mi się, że ten szyld znacznie bardziej pasuje do black metalu niż wesołych "potupajek". Przysłuchiwałeś się tej drugiej kapeli?

Tutaj mnie trochę zaskoczyłeś, gdyż nie wiedziałem, że istnieje drugi Inglorious. Kto wie - może jest ich jeszcze więcej? Z tego samego względu nie przysłuchiwałem się muzyce przywołanej przez Ciebie formacji, może kiedyś to zrobię. Wesołe hard'n'heavy "potupajki" do posłuchania przy piwie nie są złe. Trudno mi jest oceniać czy ta nazwa pasuje do konkretnego gatunku muzyki, wiem, że pasuje idealnie do naszej muzyki, naszego światopoglądu i naszych różnych, aczkolwiek w pewnych kwestach zbieżnych, osobowości.

Powiedz jak odnajdujecie się w nowej politycznej rzeczywistości? Czy jako muzycy black metalowego zespołu czujecie zagrożenie płynące od aktualnego rządu, w którym zadomowiło się całkiem sporo nieobliczalnych oszołomów? Jak myślisz grozi nam powtórka z historii i wszechobecna cenzura, reżimowe media, godziny policyjne czy w końcu ograniczenie swobód nie tyle obywatelskich, co artystycznych? C'mon, przecież mamy XXI wiek a ludzie doprowadzili do tego, że za władzę odpowiedzialna jest pospolita ciemnota będąca od wielu lat na "politycznym głodzie"...

Polityka... ach ta polityka. No cóż, jeżeli nie da się od niej uciec to trzeba nauczyć się z nią żyć. A raczej obok niej. Nie jest to prosta sztuka, ale trzeba próbować wyzwolić się od tego, co serwują nam media. Wolę włączyć sobie dobrą płytę lub pograć na instrumencie niż oglądać wiadomości, w których pokazują tych wydurniających się pajaców, którzy żywią się również z mojego portfela. Wątpię czy ta jak ją nazwałeś "nowa" polityczna rzeczywistość wpływa na świadomość członków Inglorious. Mamy na co dzień dużo ważniejsze sprawy na głowie jak rodzina, praca czy zespół i szkoda nam czasu oraz nerwów na śledzenie sceny politycznej. Zresztą tą pospolitą ciemnotę ktoś wybrał, prawda?

Wkrótce zagracie kolejne koncerty, opowiedz o tych najbliższych, bo z tego co mi wiadomo, zmianie, ze względu na coroczny WOŚP, uległa data jednego z eventów.

Widzę, że uważnie śledzisz wydarzenia. Tak, to prawda, zaplanowany na 9 stycznia koncert został przeniesiony przez organizatorów na 30 stycznia właśnie ze względu na koncert charytatywny WOŚP. To dobra decyzja, gdyż dwa wydarzenia muzyczne w jeden weekend to za dużo jak na Nowy Targ. Jednak zanim zagramy w na podhalu, planujemy odwiedzić stolicę 23 stycznia, a na początku lutego zagramy w Kaliszu i Opolu. Takie przynajmniej są plany na chwilę obecną. O wszystkich występach na bieżąco informujemy na naszym profilu.

Dzięki serdeczne za Twój czas. Raz jeszcze gratuluję zajebistej płyty i życzę Wam wszystkiego dobrego w nowym roku! Hails!

Ja również chciałem serdecznie podziękować za ten interesujący wywiad, twoje zainteresowanie naszą twórczością i za życzenia. Cieszę się, że nasza muzyka dociera do właściwych odbiorców, którzy dostrzegają jej atuty. Mam nadzieję, że ten rok przyniesie nam i redakcji tNBoC jeszcze większą rzeszę zadowolonych odbiorców. Na zakończenie naszej rozmowy chciałem życzyć Tobie i Czytelnikom wszystkiego metalowego. Niech Wieczny Chaos Was nie opuszcza w 2016r., co może się spełnić po wejściu na: store.vianocturna.com i nabyciu naszej płyty, do czego gorąco zachęcam :) Pozdrawiam T.

facebook.com/IngloriousBandOfficial
facebook.com/ViaNocturnaCom

karel
2016-01-17

Aktualizacja

19 CZERWIEC / JUNE 2019:

Wywiady:

C-4

DEATHREAT

IN TWILIGHT'S EMBRACE

MISANTHROPIC RAGE

STRAIGHT HATE

THY WOPRSHIPER

SPHERE

INGLORIOUS

ECHOES OF YUL

OUTRE


Recenzje plyt:


IN THE NAME OF GOD
We Are The War/a>

POPIOL
Zabobony/a>

GRIN
Gnosis


EVULSE
Call Of The Void


APE TO GOD
The Head Meets The Tail


GRUZJA
I isc dalej


ETERITUS
Order Of Death


PRESSOR
Weird Things


O.D.R.A. / PARH
Split


DARKRISE
Circle Of Failure


EXCTINCTION REMAINS
Smog/a>

BLACK ROCK
Arcane Remorseless


TRANSNADEZNOST
Monomyth


MINETAUR
Power Tools


ROT
Messiah Death


BLACK SMOKE
Holy Reptilian Mother/a>

AGGRESSIVE MUTILATOR
Det djävlanästet


SOOM
Djebars


SYMBOLICAL
Allegroy of Death

REINFECTION
Breeding Hate/a>
<TENEBRIS
Legendarna

MENTOR
Cults, Crypts and Corpses

PSYCHOTROPIC TRANSCENDENTAL
...lun yolina un yolina thu Dar-davogh...

LILLA VENEDA
Lilla Veneda

DEKONSTRUKTOR
Eating The Universe

LECTERN
Deheadment for Betrayal

<TRUCHŁO STRZYGI
Nad Którymi Nie Czuwa Żaden Stróż

ELIXIR OF DISTRESS
Kontynent

CERBER
Smiara

BOTTOM
Epidemo

TRUCHLO STRZYGI
Pora umierac

CONFESSOR A.D.
Too Late to Pray

ENTROPIA
Vacuum

ELEMENTAL DEVICE
Post Incendium

C-4
Next Issue Of The Rotten World

ANGRRSTH
Znikad

b>R.O.D.
#SocietyKill

DOWN TO THE HEAVEN
Level-1

ABHORRENT FUNERAL
Ugly Tales

HOSTIA
Hostia

KLY
Szczerzenie

TORONTO
Demo

HELL'S CORONATION
Antichristian Devotion

DECONSTRUCTING SEQUENCE
Cosmic Progression: An Agonizing Journey Through Oddities of Space

RITES OF DAATH
Hexing Graves

ENTITY
Phobia of the Formless

CANCERFAUST
Watching You Die

DESPIZER
Pogarda

BAALBERITH / PARH
Total Regression of Humanity

CRUSM
Stench of Decompose

CZORT
Czarna Ewangelia

DEVIL IN THE NAME
Devil In The Name

DOOMSTER REICH
Drug Magick

LABYRINTH ENTRANCE
Monumental Bitterness

LECTERN
Precept of Delator

MISANTHROPIC RAGE
Igne Natura Renovatur Integra

MOLOCH
The Vatican Cellars

ROTTING KINGDOM
Rotting Kingdom

TRAUMA
Comedy is Over (reedycja)

UNTERVOID
Untervoid/a>
ALL MY SINS
Lunar / Solar

BLAZE OF PERDITION
Precept of Delator

CIEŃ
Fate

JARUN
Sporysz

KIRA
Ancient Lies

KREMLIN
Decimation of the Elites

OVER THE VOIDS
Over The Voids

SARG
Totentanz

THE MATTER OF A
Anomalous

THAW
Grains

UR
Black Vortex

CALM THE FIRE / THE DEAD GOATS
Split

ECHOES OF YUL
The Healing Sessions

ELEGIS
Superhuman Syndrome

HYPERBOREAN FROST
Warriors of Eternally Cold Land

INFERIUS TORMENT
Your God Liar

KALT VINDUR
Delusions

MEDEBOR
Dark Eternal

POSTCARDS FROM ARKHAM
Manta

SALTUS
Jam Jest Samon!

[13:75+0:11MLD]
Fields of Jupiter

BETULA
To the Fearless, Merciless, Immortal Ones

BLACK BLEEDING
The Awakening

BOTTOM
Psychofilia

BRAIN STORY
Madeinside

INCARNAL
Mortuary Cult

MALLEPHYR
Assailing The Holy

IN TWILIGHT'S EMBRACE
Vanitas

PERSECUTORY
Towards The Ultimate Extinction

PIG'S BLOOD
Pig's Blood

UGANGA
Opressor

ANTHEM
Praeposterum

ATREXIAL
Souverain

CENTURION
Extinction

CHIMERA
Transmutation

DEATHREAT
Zero Trust

DECEMBER'S FIRE
Vae Victis

GRUESOME GERTIE
Parasomnia

MASTEMA
The Murderer's Tale / Golden World

OFFENCE
Adoration of Black Kingdom

SALTUS
Opowieści z przeszłości


THY WORSHIPER
Popiół (Introibo ad Altare Dei)

Viscera///
Release Yourself Through Desperate Rituals

CONCATENATION
Mindeater

GRIN
A Scanner Darkly + Promo '98

HELLIAS
Eight Cardinal Sins

KINGDOM
Sepulchral Psalms from the Abyss of Torment

LOATHFINDER
The Great Tired Ones

MORD'A'STIGMATA
Hope

SROGOŚĆ
Umbra Mortis / Nicość

VARMIA
Z mar twych

WOLFKHAN
Cyber Necro Spiritual

ZEAL & ARDOR
Devil is Fine

PYROMANCER
Demo MMXV

PLANET HELL
Mission One

MARTWA AURA
Tenebrae Divine

AUTOKRATOR
The Obedience to Authority

DAKHMA
Passageways to Daena

SKAZA
Art Declined

ABNORMAL SICKNESS
Toxic Devastation (2006 - 2008)

YOUDASH
Astrophobia

PANDEMONIUM
Nihilist

ABNORMALL SICKNESS
Lepiej Idź Nazbierać Patyków

BETHLEHEM
Bethlehem

BEUTHEN / THIS COLD
Listopad

EUFOBIA
Eufobia

F.O.A.D.
Birth of Extinction

INFATUATION OF DEATH
Code of Impiety

MISATHROPIC RAGE
Gates No Longer Shut

POGAVRANJEN
Sebi Jesi Meni Nisi

RAROG'G
"Rarog'g

SERPENT SPELLS
Mantras Within Ascending Fire

TURIN TURAMBAR
Rabarbattoir

UR
Hail Death

CORTEGE
Touching The Void (2)

CVLT OF GRACE
Tears

GEBBETH
Fire Metal

HEREZA
I Become Death

NEKROKRAFT
Will O' Wisp

ORCHIVION
Impaior

RAVAGE RITUAL
Higher Power

SAURON
Wara!

SOUL MAGGOT
Ominous Darkness

SZEPT
Krzyk czarnej ziemi

WOLFTRIBE
Vena Universa

ARISE MY DEMON
Summoning

BANISHER
Oniric Delusions

DAN DEAGH WEALCAN
Fragmented Life

DE HEKS
Boreas

F.A.M.
Human Cargo

MOANAA
Passage

OWLS WOODS GRAVES
Owls Woods Graves

THE ARTIFICER
Dysecration

TRAUMA
Invisible Reality + Promo 1991

WARFIST
Metal To The Bone

ARMA CHRISTI
Egocentric Oblivion

CICATRIX
Suffocated Faith

MENTOR
Guts Graves & Blasphemy

RORCAL
Creon

QIP
On Ephemeral Substrates

STHENO
Liberty Crawls In Waste

STURMOVIK
Destination Nowhere

THE DEAD GOATS
All Of Them Witches

THE DOG
The Devil Comes At Night

ULCER
Heading Below

ZORORMR
The Aftermath

BLOODTHIRST
Glorious Sinners

CORTEGE
Touching The Void

ETERITUS
Following The Ancient Path

LIVET SOM INSATS
Check Your Gind

MYTERI
S/T

NITROFORCE9
Heat of the Downtown

RAGEHAMMER
The Hammer Doctrine

SACRILEGIUM
Anima Lucifera

STRAIGHT HATE
Every Scum Is A Straight Arrow

THY WOPSHIPER
Klechdy

VESZTEGZAR
Utveszto

AVDL
Scourge

DRZORN
Reborn

IN TWILIGHT'S EMBRACE
Trembling

NOVA CYCLE
Nova Cycle

PARH
Journey Through Wasteland

RESSURECTION
Betrayed By God

THE GENTLE ART OF COOKING PEOPLE
O

UNBORN SUFFER
Revisited Suffering

WARBELL
Havoc

VIDIAN
A Piece of the End

COFFINFISH
Epilogue

DARKRISE
Fear, Hate & Corruption

ENTROPIA
Ufonaut

HELLSPAWN
There Has Never Been A Son Of Me

MORIOR AXIS
Legenda skał

NORYLSK
Catholic Dictatorship

SCARECROW / INDULGENCE
Deo Optimo Maximo

SHODAN
Protocol of Dying

SLAUGHTER
Into the Darkness

ULCER UTERUS
Cursed Saints

A.H.P.
Against Human Plague

BARRELEYE
Urged To Fall

EPITOME
autoe'ROT'icism / Engulf The Decrepitude

KULT MOGIŁ
Anxiety Never Descending

NONESENSE
On Earth

PLUTONIUM
Born Again Misanthrope

POGAVRANJEN
Jedva Čekam Da Nikad Ne Umrem

SERPENT SEED
Debris of Faith

SOLACIDE
The Finish Line

THE SHIVA HYPOTHESIS
Promo 2015

WAKE
Sowing The Seeds Of A Worthless Tomorrow
BATUSHKA
Litourgiya

BOTTOM
Hipokracja

DISLOYAL
Godless

FUCK THE FACTS
Desire Will Rot

INGLORIOUS
Eternal Chaos

MASS INSANITY
Antihuman

MEPHORASH
1557 - Rites of Nullification

MIZANTROPIA
Oblivion

MORD'A'STIGMATA
Our Hearts Slow Down

NO SALVATION
Defiling Verses

PRAESEPE
The 6th Extinction

SAURON
Hornology

SAURON
Unholy Man

SICPHORM
Wake Up

THE MOTH GATHERER
The Earth Is The Sky

THE WARD
Part Of Humanity

ALL WILL KNOW
Deeper Into Time

ATTOMICA
Back and Alive / Blast of Video

BLACK BLEEDING
A Bright Future

BRIGHT OPHIDIA
Against The Light

GRAVELAND
Epilogue

HOLY DEATH
Triumph of Evil?

TORCHIA
Ending Beginning

I MISS MY DEATH
Live 2013

NUCLEAR HOLOCAUST
Mutant Inferno

OSSUAIRE
Le Troubadour NĂŠcrophageophile

PSYCHOPATH
Hatred Outside

ROADHOG
Dreamstealer

SACRILEGIUM
Sleeptime

SALTUS
W imię bogów

SOUNDFEAR
Aztlan

STAB ZS-CO
Visions Of Tomorrow

BEUTHEN
Przewartościowanie

ECHOES OF YUL
The Healing

NETHERFELL
Between East and West

NOMAD
Tetramorph

NON OPUS DEI
Diabel

PROFANATISM
My Kingdom Come

STORMY ATMOSPHERE
Pent Letters

THAW
St.Phenomen Alley

THY WORSHIPER
Ozimina

DARK RAVAGE
Fall of Inner Sanctum

DEVIATION
New Generation Of Torture

FIVE THE HIEROPHANT
Five The Hierophant

FREDAG DEN 13:E
Domedagar

INKVISITOR
Doctrine of Damnation

INQUISITOR
Clinamen | Episteme

MGŁA
Exercises in Futility

MORD'A'STIGMATA
Our Hearts Slow Down

ODRAZA
Kir

OFFENCE
R.A.W.

PLACENTA
XV Greatest Hits

SARATAN
Asha

SQUASH BOWELS
Grindvirus Syndrome - Live At OEF 2011

TERRORDOME
Machete Justice

WATCH OUT STAMPEDE
Tides

ZACHLAPANY SZCZYPIOR
#fantastistempo

ARMA CHRISTI
R.I.P.

BLAZE OF PERDITION
Near Death Revelations

CERBER
Lust For Suffering

CONCATENATION
Empty State Of Humanity

INCARNAL
Hexenhammer

IN TWILIGHTS EMBRACE
The Grim Muse"

KONTAGION
[R-!-E]len+less

KRABATHOR
Lies + The Rise Of Brutality EP / Orthodox + Mortal Memories EP

MEDEBOR
A Taste Of Insanity

MEDEBOR
Equilibrium

MINDFLAIR
Scourge of Mankind

NEOHERESY
Talionis

RIO GRINDE
The First Solution

SPHERE
Mindless Mass

VARANG NORD
Fire of the North

ANTIGAMA
The Insolent

COFFINFISH
I Am Providence

DAN DEAGH WEALCAN
Who cares what music is playing in my headphones?

FUCK THE FACTS / FISTFUCK
Split

GREY SEASON
Invidia

MIZANTROPIA
Oblivion

NAUMACHIA
Machine of Creation

RUSTY PEACEMAKER
Ruins

SROGOSC
W szaleństwIE

THE DEAD GOATS / ICON OF EVIL
Split

ELEMENTAL DEVICE
Ignition MMXV

D.HATE
L.I.F.E.

KARCHAROTH
Soul Beggar

NIGREDO
Facets of Death

ONE STEP BEYOND
The Music Of Chance

OUTRE
Ghost Chants

PARRICIDE
Sometimes It's Better To Be Blind And Deaf

PARRICIDE / PATOLOGICUM
Double Blast on Rocket Fuel

PRAESEPE
Acedia - Spiritual Despair

TARAN
Taran

THE DEAD GOATS
Don't Go In The Tomb

TRAUMA / OFFENCE
Craving For.../ Holy Vermin

ANABOTH
Pomiedzy swiatami

BLOODWRITTEN
Slut

CRUENTA LACRYMIS
Sweetness and Blasphemy

KEHLVIM / FLESHWORLD
To Deny Everything That's Mundane

MERDARAHTA
As The Dark Clouds Swept Away We Could See The Sunset

NAILGUN MASSACRE
Boned, Boxed And Buried

SLAVES OF EVIL
Madness of Silence

THAW
Earthground

THAW
Decay / Advance

CINIS
Subterranean Antiquity

DEVIL'S EMISSARY
Evangelic Decimation

KURHAN
Glod

MECHANISM
Between The Words

MORODH
The World of Retribution

ODRAZA
Esperalem tkane

RITUAL LIAR
Morbid Ritual of the Insane

STILLBRITH
Global Error

TURPISTA
Turpistyczne Wizje Konca

CIEN
Ecce Homo

DAMNATION
Coronation

DAMNATION
Demo(n)s

DAMNATION
Rebel Souls

DAMNATION
Reborn...

MOANAA
Descent

SZRON
Death Camp Earth

SZRON / MARTWA AURA
Temples of Genocide Worship

ZORORMR
Corpvs Hermeticvm

AU-DESSUS
AU-DESSUS

DIRA MORTIS
Rusty Razor Cuts

EGZEKWIE
Czarna Noc Duszy

EVIL MACHINE
War in Heaven

HEGEROTH
Three Emperors' Triangle

HIEROPHANT'S DESCENT
The Apocalypse Of Evil

NITROFORCE9
Adrenaline Keeps Me Alive

ISTINA
?????? ????

OBLIVION
Xenopath

THE MOTH GATHERER
A Bright Celestial Light

AURON
Auron

CHAOS ENGINE RESEARCH
The Legend Written by an Anonymous Spirit of Silence

COFFINFISH
Staring At The Abyss

DAN DEAGH WEALCAN
Two Straight Hoirizontal Lines And The Organized Chaos in Between: Director's Cut

DESERT NEAR THE END
Hunt For The Sun

DISORDER
Confess

DISORDER
Pure Hatred

GMORK
Death Spells Erotica

RED HILLS
Pleasure of Destruction

SERCATI
The Rise of the Nightstalker (Tales of the Fallen part 2)

SIGIHL
Trauermärsche (And A Tango Upon The World's Grave

THE NIGHTSTALKER
The Chronicles of Natural City

TRIGGER
Under Hypnosis

ZOMBIE ATTACK
Through The Circles of Hell

EERIE
Into Everlasting Death

FACEFUCK
Domain Of Perverted Pleasures

FLESHWORLD, GAZERS, VISCERA///
Split

INHUMANITY
Pre-production Demo 2014

MOANAA
Descent

MORODH
The World of Retribution

MORTIS DEI
Salvation Never Comes (2)

VOMIT YOUR BRAIN
Beauty Of Morgue

BLACKHORNED SAGA
Setan

DEATHLUST
Deathlust

DISHELL
Final Matters

EVERSOR
In Paradise

FUCK THE FACTS
Abandoned

HEGEMONE
Luminosity

POISONED / PERSECUTOR
Raw Torments of War

STORMHOLD
The Lost World

THAW
Earthground

WITCHCLAN
The Dark Binding

ABUSIVENESS
Bramy Nawii

ATAVISMA
Where Wolves Once Dwelled

BETA VULGARIS
Heavy Beet

CALM HATCHERY
Fading Reliefs

DEATH LOT LIZARD
Devil's Kiss

DESPIZER
Joyride of Despair

INTERIOR OF DEATH
Human Infestation

KVITY ZNEDOLENYKH BEREHIV
Za nebokray mriy

LELAHELL
Al Insane... The (Re)Birth of Abderrahmane

MORTIS DEI
Salvation Never Comes

P.A.G.E.
Nie wiem

PREEMPTIVE SRIKE 0.1
Pierce Their Husk

SVARTALFAR
Sny z lasu umarÂłych

ANTHEM
Phosphorus

BLOODTHIRST
Chalice of Contempt

CATHARSIS
Rhyming Life & Death

DEVILISH IMPRESSIONS
Adventvus (Eritis Sicvt Devs)

FREEZING BLOOD
Altar of Goat

GRAI
Mlada

HYBRIS
Blindead Thoughts

I MISS MY DEATH
In Memories

MASTABAH
I Hate You

SPATIAL
Silence

THAW / ECHOES OF YUL
Thaw / Echoes of Yul

WARDUST
Na Or³a Czeœæ

WOLFRIDER
Wolfrider

THY DISEASE
Costumes of Technocracy

DRUKNROLL
????? ???????

INCARNATED
Try Before Die

WATCH OUT STAMPEDE!
Reacher

CLAIM THE THRONE
Forged In Flame

EVILUTION
Race of Hate

SPECTAMENTIA
Aftereality

BLACKSNAKE
Lucifer's Bride

ADHUK
Rituals of Personal Universe

ANTIGOD / HAVE THE MUNCHIES
Split

DEFYING
Nexus Artificial

INGLORIOUS
Eternal Chaos

INSTORM
Madness Inside

MEMORAIN
Seven Sacrifices

MORTE DOUCE
The Valley of Blood and Death

THE DEAD GOATS
Ferox

TORTURE DIVISION
The Army of Three

THY WORSHIPER
Czarna Dzika CzerwieĂą (2)

QUINTESSENCE OF VERSALITY
Reveal the Truth

WINGS IN MOTION
Cyclicity

V/A
Fallen Temple - Sampler

ATXXX / Aceptic Goitre
Gangrenous Mass Frome Axe & Hook Ejaculation

BLINDEAD
Absence

BULLETSIZE
Numb

BULLETSIZE
The Apokalypse

DEADLY CARNAGE
Manthe

DOMAINS
Sinister Ceremonies

DUAL-COMA
The Diary

EMPIRE OF THE SCOURGED
Transcend into Oblivion

ENTROPIA
Vesper

HATEERA
Crown Of Creation

MOROWE
S

NON OPUS DEI / MOROWE
Dziwki dwie

THAW / OUTRE
Split

THY WORSHIPER
Czarna Dzika CzerwieĂą

ARIES VEHEMNES
Decade of Necrosodomy

CORNADA
Last Man Standing

DEATHFUCKINGCUNT
Ungodly Violation

DEF/LIGHT
Transcendevil

ENFORCE
The Rising

ENTRAILS ERADICTAED
Viralocity

HALBERD
Ruthless game

OBSCURE SPHINX
Void Mother

REZUME
Fragment of Blessedness Spermicide

ROTTEN AGE
Zgnilizna dziejĂłw

THE DEAD GOATS
Children of the Fungus

TRAKTOR
Fast And Loud

VOIDHANGER
Working Class Misanthropy

VOIDHANGER
Working Class Misanthropy (#2)

ACCOPMLICE AFFAIR
The Zone of Silence

FLESHWORLD
Like we're all equal again

HEIDEN
A kdybys už nebyla, vymyslím si tì

MORD'A'STIGMATA
Ansia

NYCTICORAX
Treatise of Death

PARANOIA INDUCTA
Maze Of Death

PERVERTOR
Into the Alcoholic Abyss

PLACENTA
Missgunst und Neid

PURPLE HAZE ENSAMBLE
Purple Haze Ensamble

RAM-PAGE
The Depths of Rage

V/A
Tribal Convictions Assault vol.3

AMPACITY
Encounter One

BREAK YOUR LEGS
Jaka jest twoja cena?

FAUSTTOPHEL
Thirst of Oblivion

MOROR
Abyss

MORT DUCE
The Valley of Blood and Death

NAVALM
Recovery of Sync

NON OPUS DEI / MOROWE
Dziwki dwie

SHOTS FROM DENEB
Shots form Deneb

THE OLD CRONE
Betula 6.66

V/A
Thrashing Damnation-Throu Compilation 2

ARUNA AZURA
A Story of a World's Betrayal

BANISHER
Scarcity

DEAD BREAD
Hatred Slice

EDAIN
Of Those Who Worship Fire

IN SILENT
PotĂŞpienie

LOCUS TITANIC FUNUS
Castus Lacrima

MIDDLE EXISTENCE
10 minute life

NORDAFROST
Dominus Frigoris

PSILOCYBE
Downward Aesthetic Movement

REPULSOR
Trapped in a Nightmare

V/A SILESIAN BLACK ATTACK
Krew Ziemi Czarnej

VEDONIST
A Clockwork Chaos

SEPTEMBER MURDER
He Who Invokes Decadence

BULLETBELT
Down in the Cold of the Grave

UNGRACE
Feed the Demons

SOURCE OF DEEP SHADOWS
Fading Emptiness

SHADE
Blind Sower of Violence

PORPHYRIA
Death Grind Destruction

PUKI' MAHLU
Luta DP

TRAUMA
Karma Obscura

FUCK THE FACTS
Amer

LEON'S MASSACRE
Turning Point

FORCEOUT
Delusions

DUOBETIC HUMUNKULUS
Ani já ani ty robit nìbudzeme, šednìme do koèa, vozit še budzeme

ANTIGAMA
Meteor

COSMIQUE7
Secret Spaces

DEATHEMBER FLOWER
Architect

DEEP DESOLATION
Subliminal Visions

DRACO HYPNALIS
Balance of Moments

IUGULATUS
Satanic Pride

MINDMIRROR
Wither

NIGHTLY GALE
Lust

PRAESEPE
Hybrid Creation

R.O.D.
Death For All

VEXATUS
Atom Pompeii

ZORORMR
IHS

ARS MACABRA
III

CREPUSCULUM
Illuminatus

DEMONIC SLAUGHTER
Downfall

DROWN MY DAY
Confessions

FURIA
W melancholii

MIND AFFLICTION
Pathetic Humanity

ZORORMR
IHS

WAY TO END
Various Shades of Black

WOLFTRIBE
Dolor Aeterna

V/A
Silesian Butchers vol.3

BLACK ALTAR/ VARATHORN/ THORNSPAWN
Emissaries of the Darkened Call

CREPUSCULUM
Illuminatus

DEUS MORTEM
Emanations of the Black Light

HAIDUK
Spellbook

HYPOCRISY
End of Disclosure

MUSICART PROJECT
The Black Side of The Moon

SOLOTHUS
Ritual of the Horned Skull

REGARDE LES HOMMES TOMBER
Regarde les Hommes Tomber

NEYRA
Madness In Progress

OUTRE
Tranquillity

PENSEES NOCTURNE
Nom d'une Pipe !

CULT OF ERINYES / ZIFIR
Culf of Erinyes / Zifir

DYING SPIRIT
Uncomfortable Silences

EDVIAN
2012

FORLORN CHAMBERS
Unborn and Hollow

GEBBETH
Between Life and Death

ISURUS
Outcast

LUNA AD NOCTUM
Hypnotic Inferno

PSYCHPHOPBIA
Ark Of Chaos

PEKLA
Degsit!

PRIMAL
Ob³êd

SOUNDFEAR
676

STRUGGLE WITH GOD
Lid Curtain

SYNTEZIS
The Burial Of The Sun

THE SOUTHERN SOCIETY
Tales From A Southern Land

VADIKAN
Hydrargyrum

BE FADING FAST
Global Attack

BLAZE OF PERDITION
Necrospohist

CALADMOR
Midwinter

CHASSIS
Social Distortion

CORTEGE/b>
Anachoreo

CZOUG
Jedzie czoug!

DICE
Stara historia

FINALLY DECEASED
Finally Deceased

FORGOTTEN SOULS
Sirius 12

GRAVEYARD / ULCER
Of Ancient Metal and Eternal Death

GREENFLY
Hidden Pleasures of a Nonexistent Reality

HUMANIMAL
Mimicry.demo.2012

INZEST
Grotesque New World

JUNGLE ROT
Slaughter the Weak

NEWBREED
Live in Rudeboy II - Revenge

RAGEHAMMER
War Hawks

SCENT OF DEATH
Of Martyrs's Agony and Hate

TENEBRIS
Alpha Orionis

ABYSME
Strange Rites

ASHES YOU LEAVE
Fire

COLLISION
We Are Dust In The Centre Of Existence

CSSABA
Underground Lo-Fi Songs

DEEP DESOLATION
Rites of Blasphemy

DISGRACE
Superhuman Dome

ENGULFED
Through the Eternal Damnation

GORTAL
Deamonolith

GRIMLORD
V-column

HELLVETO
Damnaretis

LELAHELL
Al Intihar

ORTH
Feed the Flames

PARRICIDE
Just Past

POSTMORTEM
The Age of Massmurder

SVARTALFAR
Zmierzch

TENEBRIS
Leavings of Distortion Soul

ALGEBRA
Polymorph

ATROCITY (US)
Let War Rage

BOTTOM
Maszkarada

CLAIRVOYANT
Curse of the Golden Skull

CRIMSON VALLEY
Crossing the Sky

DEADTHORN
W ciemnoœci

DIRA MORTIS
Euphoric Convulsions

EMERGENCY GATE
The Nemesis Construct

GEIST
Der Ungeist

KILL
Murder Rips Its Path

MEDEBOR
A Taste Of Insanity

NEVERDREAM
Said

NYCTOPHOBIC
Insects

PEQUOD
Forgotten

PRAGMATIC
Condemned to Oblivion

R.O.D.
Death For All

SARATAN
Martya Xwar

SVARTALFAR
Z borów szumišcych

TERRORDOME / DEKAPITED
Bestial Castigation

VOID PARADIGM
Void Paradigm

AGATHOCLES
Humarrogance

AGATHOCLES
Thanks For Your Hostility

BLODDAWN
Metallic Warfare

COUNT DE NOCTE
Luctisonus Dolor

DARK DISCIPLE
Kill Everything, Worship Nothing

DELIRIUM X TREMENS
DistillHate of CreaHated from no_Thing

DISINTER
Welcome To Oblivion

ENERGY LEVEL LOW
Œmieræ gwiazdom

FUCK THE FACTS
Backstabber Etiquette

HYPNOS
In Blood We Trust

HYPNOS
The Revenge Ride

LELAHEL
Al Intihar

MUCUPURULENT
Soul Reaver

OBSCENITY
Demo-Niac

REVERENCE
When Darkness Calls

SCARCROSS
Freidenker

THE NOW NOISE!
Raging Mad Insanity

TREMORS
Frozen Shores

TRUSTNO1
Satan in the Vatican

WACO JESUS
Filth

ARMA CHRISTI
Arma Christi

BEYOND MORTAL DREAMS
Dreaming Death

BLOOD
Dysangelium

C.S.S.O.
Are You Excrements?

CICATRIX
Beloved in Killing

EYE FOR AN EYE
KrawêdŸ

FLAGELLATED SERAPH
Beyond Salvation

GROINCHURN
Whoami

HEGEMOON
Szaty KÂłamstw

HELL UNITED
Aura Damage

KHAOZ
Salvation Through Bloodshed

NUCLEAR VOMIT
Koryto

OBSZON GESCHOPF
Symphony of Decay

OF NO AVAIL
Persecutoria

PARRICIDE
Just Five

PARRICIDE / INCARNATED / REEXAMINE
The 3 Ways of a Brutality

PROFANATION
Contorted Bodies of Pain

SOLE METHOD
The Way of the Descent

SOULHUNTER
Beyond The Twilight

WICCA
Bloodrush

ZORNDYKE
On Mayor Altar’s Edge

BESATT
Tempus Apocalypsis

CANERO
Fuel for the Rage

FUCK THE FACTS
Stigmata High-Five

MASACHIST
Scorned

NYCTICORAX
Black Raven… Dark Night

NYCTICORAX
Anima Tenebrarum

NAER MATARON
???? ? ???????

PUKI 'MAHLU
Moja walka (Dorzynanie watah)

PYROPHOBIA
The Deadspeak

RAROG'G
Old Blood

SINPHONICON
Nemesis Ablaze

THE COLONIST
Emotikona

TOTAL DEVASTATION
Satama

BANISHED FROM INFERNO
Minotaur

BULLDOZER
Alive... in Poland 2011

CENTURION
Serve No One

CRIONICS
N.O.I.R.

ESCARNIUM
Excruciating Existence

FRAGMENT
The Misotheist Portrayal

FUCK THE FACTS
Disgorge Mexico

HEGEROTH
Spectral Fear

MYOPIA
Simultaneous Simulations

OGOTAY
Eve of the last day

THE DEAD GOATS
Path Of The Goat

Relacje:


SO SLOW, FLESHWORLD, SHINE, BIELSKO-BIAŁADEFORMEATHING FEST 2017, BIELSKO-BIAŁAMETALMANIA 201712.11.15 Blaze of Perdition, Mord'A'Stigmata, Moanaa23.05.15 Obscure Sphinx, Butterfly Trajectory, Spirit16.01 Absence Tour: blindead, Ampacity, Entropia


Recenzje zinów:
MUSICK MAGAZINE 1/2017 (18)
JASKINIA HAÂŁASU
W.Lis, T.Godlewski

MUSICK MAGAZINE
#1/2012

7 GATES
#31

R'LYECH ZINE
#10

COMPILATION OF DEATH
#1

SILESIAN ASSAULT
#2/2010

VAGINALLUFTWAFFE ZINE
#3


Fotoreportaż:
Blitzkrieg 2007, Bielsko-BiaÂła
Mystic Tour 2007, Bielsko-BiaÂła, RBC
Rootwater
Virgin Snatch
Frontside
Hunter
Mystic Tour 2007, KrakĂłw

© copyright by The Nocturnal Battle of Chariots 2001 - 2015. Wszystkie prawa zastrzeżone. Redaktor naczelny/webmaster: Kuba "kaReL" Karelus. E-mail: NOSPAMkarel@nbc.art.pl (usuń 'NOSPAM'). Logo artwork by Mikołaj Pasiński.