Menu
  strona glowna
  newsy
  daty koncertow
  wywiady
  recenzje
  recenzje zinow
  relacje z koncertow
  zdjęcia z koncertow
  patronujemy!
  linki
  nasi partnerzy
  Facebook
  MySpace
  nasza zaloga / kontakt
Facebook:
Patronujemy:
28.11 SPELLCRYING MECHANISM TOUR

29-30.11 FOAD FEST 3

07.12 EAST GRIND ATTACK VIII

NOISE Magazine

MUSICK Magazine

C-4 - "Next Issue Of The Rotten World"

Collision - "We are dust in the centre of existence"

DIRA MORTIS - "Euphoric Convulsions"

KILL - "Murder Rips Its Path"

Luna Ad Noctum - "Hypnotic Inferno"

MEDEBOR - "A Taste Of Insanity"

MYOPIA - "Simultaneous Simulations"

OGOTAY - "Eve of the last day"

R.O.D. - "Death to all"

V/A - "Thrashing Damnation Thru Compilation 2"

ZORORMR - "CORPUS HERMETICUM"

ZORORMR - "IHS"

Cursed Carnival - "Taste The Fear"

Drown My Day - "Forgotten"


Nasi partnerzy
7 Gates

RockMetalShop.pl

Deformeathing Production

Atmospheric Magazine

Let It Bleed Records

Hellshop.eu - sklep internetowy

Old Temple

Pagan Records
      Wywiady

SPHERE

No witam! Trochę to trwało, zanim udało mi się dokończyć ten zestaw pytań, mam nadzieję jednak, że to żaden problem! Ruszamy z koksem?!

Th0rn: Czołem! Jasne, że ruszamy!

Niby 3 lata dzielące "Mindless Mass" od "Homo Hereticus" to niewiele, niemniej Sphere przez ten okres przeszedł istną burzę i ostatecznie zmienił się niemal cały skład. Podaj proszę przyczyny rozłąki z poprzednimi muzykami. Czy wszystko przebiegło w sposób pokojowy, czy też tabloidy mogłyby pisać o sporach niczym w starym Guns N' Roses haha?!

T: W zespole niczym w rodzinie. Raz jest lepiej, raz jest gorzej. Skład, owszem, pozmieniał się, jedni się wypalili a inni nie mieli czasu już na zespół; rodzina, dzieci i tak to się kręci. Najkrócej można to ująć w słowach: proza życia. Generalnie ze wszystkimi mam do tej pory kontakt i nadal jesteśmy kumplami!

W jaki sposób następował nabór nowych sił do Sphere, gdzie "znaleźli" się nowi muzycy? I dlaczego oni? Wszyscy mają swój udział również w innych kapelach, domyślam się zatem, że nie był to przypadkowy nabór? W jaki sposób traktują oni jednak Sphere - jako pełnoprawny, pierwszoplanowy band, czy też projekt, w którym gra się w weekendy?

T: W zasadzie osoby które grają teraz znam masę lat. Mówię o Xanie i Betonie. Dawid trafił się zwykłym przypadkiem przy okazji rozmowy o koncertach itd. Zagrał z nami dwa koncerty jako sesyjny i został na stałe. Diego w sumie jako jedyny trafił do nas w 2011r przypadkiem z polecenia znajomego. Pogadaliśmy i zaczęliśmy grać. Nie ma w tym nic wyszukanego, raz w sumie organizowaliśmy tzw. casting, ale nie dużo z tego wynikło.

Jaki nowy muzycy mieli wpływ na nowy album? Czy potrafili i mogli oni wnieść coś nowego, coś swojego do muzyki? A może starano się, aby nowa krew nie namieszała zbytnio i "Mindless..." był naturalnym następcą "Homo..."? Pytam w sumie nie do końca wiedząc, kto był odpowiedzialny za pisanie muzyki na poprzednich albumach, a kto na tym najnowszym...

Zanim chłopaki zaczęli grać w Sphere, rozmawialiśmy sporo o tym, w jakim kierunku muzyka ma podążać i jak ma ewoluować. Nie chciałem też, aby materiał za mocno się różnił stylistycznie. Miało być to faktycznie naturalne rozwinięcie poprzednich płyt. Nie było mowy o zmianie stylistyki naszej muzyki. Oczywiście nowi muzycy wnieśli sporo świeżości do Sphere, ale to tyczy się w zasadzie każdego nowego człowieka w zespole.

Tak czy inaczej "Mindless Mass" wyszedł wam bardzo zgrabnie. To mocny, death metalowy cios, techniczny, brutalny... Jakbyś sam, w kilku słowach, opisał ten album i porównał do dwóch poprzednich albumów, zwłaszcza do "Damned Souls Rituals"? O ile podobne porównanie ma w ogóle sens, w końcu aż osiem lat dzieli oba Cds! Z pewnością jest to najbardziej dojrzały, dopracowany album z całej trójki!

T: No tak, parę lat minęło, istotnie. Szczerze to nie podejmę się porównania z prostej przyczyny. Byłbym zwyczajnie nieobiektywny, ale z pewnością widzę jedno. Masz rację, że "Mindless Mass" jest najbardziej poukładany. Debiut był robiony trochę na "hurra" i niektóre rzeczy można było zrobić lub zaaranżować inaczej. No ale cóż, przypuszczam, że każdy tak ma z debiutem.

O co chodzi z tym całym "I am the Cross"? Utwór wzbudza wiele kontrowersji, recenzenci czepiają się go niemal non stop, jęcząc coś tam, że jest monotonny, nie pasuje, itd. Jaka zatem jest idea tego numeru? Przyznaj, że pewnie specjalnie chcieliście wszystkich wkurwić? A tak serio, to wiele kapel (choćby Behemoth) lubi kończyć swoje długograje numerem, który byłby inny, wyróżniał się z całego setu, odbiegał od reszty stylistycznie. Często później te kawałki są niezłymi szlagierami koncertowymi. Podejrzewam, że "I am the Cross" to nie grozi, niemniej utwór intryguje i mi osobiście bardzo przypadł on do gustu.

T: Trochę trafiłeś w sedno z tym wkurwieniem, hehe. Podobnie jak "Damned Souls Rituals", zakończyliśmy płytę tworem parominutowym. I tu od razu muszę stwierdzić, że dziwię się trochę ludziom. Przecież to jest zapętlony, kilkusekundowy patent z utworu "Manifesto". To nic innego, jak outro płyty, to nie jest pełnoprawny utwór! Od początku zakładałem, że będzie on przyczyną zaczepek itp. Ale postanowiliśmy w końcu, że to zostawimy. Okazało się, że miałem rację ;)

W ogóle 14 numerów na jeden album, to wydawałoby się dość dużo, zwłaszcza, że 50 minut podobnej nawałnicy to porządna porcja agresora. Jednak moim zdaniem niespecjalnie odczuwa się to, że płyta jest tak długa, może dzięki temu, że sporo się na niej dzieje, dużo w niej smaczków, ciekawych aranży, itp. A może zwyczajnie uodporniłem się i podobny nakurw wchodzi mi jak denaturat żulom?

T: Tak naprawdę odejmując intra i outro wychodzi 35 min. muzyki. Pewnie stąd Twoje odczucia. Próbowaliśmy tak to poukładać, żeby miało ręce i nogi. Chyba się udało.

Płyta niejako idzie pod prąd panującym trendom, bo w sumie dzisiaj w modzie jest grać old school'owo, prosto, mieć surowy sound i fotki na starym cmentarzysku. Oczywiście bardzo to uogólniam, bo jest wiele kapel, które starają się wnieść coś oryginalnego. Jest też dużo grających w nowoczesnym, brutalnym stylu, jednak główny nurt dzisiejszego podziemia to old school i hołd wczesnym latom 90-tym. Jak podchodzicie do trendów, do panującej koniunktury? Nie masz czasem ochoty założyć projektu, który grałby prościej, ale i z tym mrocznym klimatem?

T: Szczerze Ci powiem, że odrobinę w dupie mam dzisiejszą koniunkturę. Gram takie klimaty, których także lubię słuchać. Generalnie preferuję nowoczesną, brutalną muzykę z fajnym brzmieniem od kartonowego, płaskiego brzmienia, które teraz postrzegane jest jako "true", i że teraz tylko tak powinno się grać. Jebać to. Sphere zawsze już chyba będzie grało w klimatach, które słyszałeś na naszych trzech płytach. Nie zamierzam nic zmieniać. Robię to, bo lubię. Nie zarabiam na tym kasy, więc w zasadzie mogę sobie na to pozwolić ;)

Tematyka nowej płyty jest nastawiona mocno na krytykę obecnego ładu, na religijną ciemnotę, która nie pozwala ludziom swobodnie myśleć i postępować. Nic to jednak nowego, wiele już płyt o tej tematyce powstało, myślisz zatem, że kolejny album wbijający cierń w chrześcijaństwo jest potrzebny, skoro efekty są zwykle żadne i świat ten, kraj ten, dalej będzie w znacznym stopniu średniowieczną ciemnotą? Czy płyty metalowe, poza wyrażaniem swojej własnej opinii przez muzyków, mogą przynieść jakikolwiek wpływ na otaczający nas świat?

T: Nie tyle w chrześcijaństwo, co w każdą religię, która powoduje, że ludzie nie potrafią racjonalnie myśleć. Dodatkowo to, co się obserwuje wokół przyprawia mnie o delikatną frustrację i niekiedy mocną irytację. Generalnie jesteśmy przeciw i to taki nasz manifest. Może nic odkrywczego, no ale taka prawda.

Właśnie, mówi się, że chrześcijaństwo, religie mają coraz mniejsze poparcie. I może tak jest w Europie, ale w Polsce dalej mamy do czynienia z kolebką tej religii i ponad 90% poparciem. Ludzie dalej co niedzielę biegają do spiczastych budynków, dalej ślepo wsłuchują się w to, co panowie z czarnych sukniach mówią z ambony... a co więcej, nowy prezydent prawie zrobił loda Białemu Ninja w Watykanie, lata od kościoła do kościoła, robiąc pokazówkę dla moherów i mediów, nawet hostię uratował, a nowy rząd to najbardziej skrajna i zaślepiona frakcja religijna w historii kraju. Dokąd zatem zmierzamy?

T: Nie wiem, co to będzie dalej. Ale wygląda to źle. Mnie osobiście najbardziej wkurwiają newsy typu tu dali dwadzieścia baniek na to, a tam kolejne miliony na wyciskarkę do cytryn w Wa-wie. Rozdają tą kasę na ten kler na lewo i prawo, a dla ludzi zwykłych nie ma. To tak, jak z tą religią w szkołach. Pieprzą takie farmazony, że szkoda gadać. (wydaje się, że właśnie ta religia w szkołach jest główną odpowiedzią na zadane pytanie, taka indoktrynacja od najmłodszych lat, kiedy dzieciakowi brakuje jeszcze doświadczenia, żeby wyrobić w sobie mechanizm obronny przed "poważnymi bajkami" pana w sukience - dop.karel). Ale koniec, bo już mi ciśnienie skacze, hehe. Nasz kraj to chyba już wiecznie będzie takim zaściankiem ludzi zaślepionych tym wszystkim. Gorzej, bo widzę, że młodzież wcale nie chce tego zmienić.

Tak się składa, że pytania układam w pracy, w Dzień Niepodległości! I w sumie sam nie wiem, co sądzić o tym święcie, może dlatego, że osobiście nie odczuwam emocjonalnej więzi z krajem. Oczywiście historia historią, ale na dobrą sprawę czuję, że osobiście mam coraz mniej wspólnego z tym krajem, jego mieszkańcami, przestaję się nim interesować, jestem jakby w opozycji. Jak Ty to postrzegasz?

T: Mam podobne przemyślenia. Jak patrzę na to, co wyprawia rząd i jak kieruje państwem, to ciśnie mi się tylko jedno na usta: "chcecie rozpętać wojnę?". To sami zapierdalajcie na front i strzelajcie! Ja zawijam rodzinę do auta i pierwsze miejsce, gdzie się zatrzymam to ciepłe kraje, gdzie będziecie mnie mogli pocałować w dupę. To tyle a propo mojego podejścia do tematu.

Czy sam uważasz siebie za patriotę? Czym w ogóle jest patriotyzm? W Polsce ostatnimi laty kojarzy się on albo z debilami rozwalającymi miasto pod sztandarami, orłem i nacjonalistycznymi symbolami, albo z katolickimi dewotami z PIS. Do tego dochodzi tzw. weekendowy patriotyzm np. w związku z ważnymi wydarzeniami sportowymi. Czym jest duma narodowa?

T: Polacy to ogólnie dziwny naród, pod kątem sportowym, owszem... jest doping itd., ale jak już nie idzie, to zmieszają z błotem. Co do patriotyzmu narodowego to pozwól, że się nie będę wypowiadał, bo szkoda na to czasu ;) (no co Ty, nie ma bardziej wdzięcznego tematu do dyskusji, jak wytatuowany orzełek czy symbol polski walczącej na pipie ;) - dop. karel)

Wróćmy do muzyki lepiej! "Mindless Mass" to również nowy label. Co właściwie stało się z Masterful Records? Oczywiście wiadomo, że ta wytwórnia łączyła się z poprzednim wokalistą, ciekaw jestem jednak, czy uważasz, że wydanie "Homo Hereticus" z logo Masterfula to był dobry pomysł? Jak daleko dotarliście z tym albumem, tzn. ile kopii się sprzedało, czy rozprowadziło po krajowych oraz zagranicznych distrach? Jaki był feedback?

T: Powiem Ci, że rozeszło się nawet przyzwoicie. Owszem, podłączyliśmy to pod Masterful Rec. aby nie było selfreleased. Taki wybieg wizerunkowy. Generalnie wtedy pomógł nam sporo Grzesiek z Godz of War i promo poszło w świat. Był duży odzew, nie powiem. Aktualnie związaliśmy się z młodą wytwórnią Deformeathing Prod. Z Wojtkiem współpracuje nam się bardzo dobrze, generalnie prócz tego, że jest wydawcą, to jest także kumplem a to ważne. Mam nadzieję, że współpraca będzie dalej przebiegać jak dotychczas i owocem tego będą kolejne wydawnictwa.

Jakie cele stawiacie sobie w związku z nowym albumem? Pytam, bo najgorsze co może być, to kiedy porządny album jest wydany... i tyle można o nim powiedzieć, "że jest", bo promocja kuleje, nie ma specjalnego rozgłosu i wszystko przechodzi bez echa w krajowym i światowym podziemiu, brak koncertów... Widzę jednak, że tych ostatnich Sphere trochę gra, jakiś merch też jest. To wszystko jednak robicie pewnie sami, jak zatem wygląda praca wytwórni?

T: Od marca 2015r. promowaliśmy płytę po całym kraju, wyszło tego jakoś ponad dwadzieścia koncertów. Teraz od najbliższego weekendu zaczynamy wiosenną kampanię i też już mamy zabukowane dziesięć czy jedenaście gigów. Ogólnie wyjdzie tego sporo. Merch, owszem, mamy zrobiony i chyba będzie trzeba dorobić, bo powoli kończą się rozmiary. Z promocją to bywa różnie, Wojtek robi co może, ale wiadomo, że najlepszą reklamą dla zespołu są udane koncerty i tutaj nasza w tym rola.

No i na koniec? powiedz, jakie płyty z 2015 roku zrobiły na Tobie największe wrażenie, jakie koncerty... ale i jakie filmy, np. powroty do kin Mad Max czy Terminatora? Tyle ode mnie!

T: Muzycznie muszę powiedzieć, że rozjechała mnie ostatnia płyta Cattle Decapitation, ostatnie Aborted, dodatkowo Dawid (wokalista) podsunął mi rewelacyjną kapelkę Black Crown Initiate. Ostatnia płytka i wcześniejsza EPka niszczą muzycznie. Czekam z niecierpliwością na nowe Vital Remains, ale obawiam się, że bez Dave'a to już nie będzie to samo. Co do filmów to jakoś nie mam faworytów, bo i mało oglądam. Dzięki i do następnego!

facebook.com/damnedSphere
facebook.com/Deformeathing/

Astus
2016-02-04

Aktualizacja

19 CZERWIEC / JUNE 2019:

Wywiady:

C-4

DEATHREAT

IN TWILIGHT'S EMBRACE

MISANTHROPIC RAGE

STRAIGHT HATE

THY WOPRSHIPER

SPHERE

INGLORIOUS

ECHOES OF YUL

OUTRE


Recenzje plyt:


IN THE NAME OF GOD
We Are The War/a>

POPIOL
Zabobony/a>

GRIN
Gnosis


EVULSE
Call Of The Void


APE TO GOD
The Head Meets The Tail


GRUZJA
I isc dalej


ETERITUS
Order Of Death


PRESSOR
Weird Things


O.D.R.A. / PARH
Split


DARKRISE
Circle Of Failure


EXCTINCTION REMAINS
Smog/a>

BLACK ROCK
Arcane Remorseless


TRANSNADEZNOST
Monomyth


MINETAUR
Power Tools


ROT
Messiah Death


BLACK SMOKE
Holy Reptilian Mother/a>

AGGRESSIVE MUTILATOR
Det djävlanästet


SOOM
Djebars


SYMBOLICAL
Allegroy of Death

REINFECTION
Breeding Hate/a>
<TENEBRIS
Legendarna

MENTOR
Cults, Crypts and Corpses

PSYCHOTROPIC TRANSCENDENTAL
...lun yolina un yolina thu Dar-davogh...

LILLA VENEDA
Lilla Veneda

DEKONSTRUKTOR
Eating The Universe

LECTERN
Deheadment for Betrayal

<TRUCHŁO STRZYGI
Nad Którymi Nie Czuwa Żaden Stróż

ELIXIR OF DISTRESS
Kontynent

CERBER
Smiara

BOTTOM
Epidemo

TRUCHLO STRZYGI
Pora umierac

CONFESSOR A.D.
Too Late to Pray

ENTROPIA
Vacuum

ELEMENTAL DEVICE
Post Incendium

C-4
Next Issue Of The Rotten World

ANGRRSTH
Znikad

b>R.O.D.
#SocietyKill

DOWN TO THE HEAVEN
Level-1

ABHORRENT FUNERAL
Ugly Tales

HOSTIA
Hostia

KLY
Szczerzenie

TORONTO
Demo

HELL'S CORONATION
Antichristian Devotion

DECONSTRUCTING SEQUENCE
Cosmic Progression: An Agonizing Journey Through Oddities of Space

RITES OF DAATH
Hexing Graves

ENTITY
Phobia of the Formless

CANCERFAUST
Watching You Die

DESPIZER
Pogarda

BAALBERITH / PARH
Total Regression of Humanity

CRUSM
Stench of Decompose

CZORT
Czarna Ewangelia

DEVIL IN THE NAME
Devil In The Name

DOOMSTER REICH
Drug Magick

LABYRINTH ENTRANCE
Monumental Bitterness

LECTERN
Precept of Delator

MISANTHROPIC RAGE
Igne Natura Renovatur Integra

MOLOCH
The Vatican Cellars

ROTTING KINGDOM
Rotting Kingdom

TRAUMA
Comedy is Over (reedycja)

UNTERVOID
Untervoid/a>
ALL MY SINS
Lunar / Solar

BLAZE OF PERDITION
Precept of Delator

CIEŃ
Fate

JARUN
Sporysz

KIRA
Ancient Lies

KREMLIN
Decimation of the Elites

OVER THE VOIDS
Over The Voids

SARG
Totentanz

THE MATTER OF A
Anomalous

THAW
Grains

UR
Black Vortex

CALM THE FIRE / THE DEAD GOATS
Split

ECHOES OF YUL
The Healing Sessions

ELEGIS
Superhuman Syndrome

HYPERBOREAN FROST
Warriors of Eternally Cold Land

INFERIUS TORMENT
Your God Liar

KALT VINDUR
Delusions

MEDEBOR
Dark Eternal

POSTCARDS FROM ARKHAM
Manta

SALTUS
Jam Jest Samon!

[13:75+0:11MLD]
Fields of Jupiter

BETULA
To the Fearless, Merciless, Immortal Ones

BLACK BLEEDING
The Awakening

BOTTOM
Psychofilia

BRAIN STORY
Madeinside

INCARNAL
Mortuary Cult

MALLEPHYR
Assailing The Holy

IN TWILIGHT'S EMBRACE
Vanitas

PERSECUTORY
Towards The Ultimate Extinction

PIG'S BLOOD
Pig's Blood

UGANGA
Opressor

ANTHEM
Praeposterum

ATREXIAL
Souverain

CENTURION
Extinction

CHIMERA
Transmutation

DEATHREAT
Zero Trust

DECEMBER'S FIRE
Vae Victis

GRUESOME GERTIE
Parasomnia

MASTEMA
The Murderer's Tale / Golden World

OFFENCE
Adoration of Black Kingdom

SALTUS
Opowieści z przeszłości


THY WORSHIPER
Popiół (Introibo ad Altare Dei)

Viscera///
Release Yourself Through Desperate Rituals

CONCATENATION
Mindeater

GRIN
A Scanner Darkly + Promo '98

HELLIAS
Eight Cardinal Sins

KINGDOM
Sepulchral Psalms from the Abyss of Torment

LOATHFINDER
The Great Tired Ones

MORD'A'STIGMATA
Hope

SROGOŚĆ
Umbra Mortis / Nicość

VARMIA
Z mar twych

WOLFKHAN
Cyber Necro Spiritual

ZEAL & ARDOR
Devil is Fine

PYROMANCER
Demo MMXV

PLANET HELL
Mission One

MARTWA AURA
Tenebrae Divine

AUTOKRATOR
The Obedience to Authority

DAKHMA
Passageways to Daena

SKAZA
Art Declined

ABNORMAL SICKNESS
Toxic Devastation (2006 - 2008)

YOUDASH
Astrophobia

PANDEMONIUM
Nihilist

ABNORMALL SICKNESS
Lepiej Idź Nazbierać Patyków

BETHLEHEM
Bethlehem

BEUTHEN / THIS COLD
Listopad

EUFOBIA
Eufobia

F.O.A.D.
Birth of Extinction

INFATUATION OF DEATH
Code of Impiety

MISATHROPIC RAGE
Gates No Longer Shut

POGAVRANJEN
Sebi Jesi Meni Nisi

RAROG'G
"Rarog'g

SERPENT SPELLS
Mantras Within Ascending Fire

TURIN TURAMBAR
Rabarbattoir

UR
Hail Death

CORTEGE
Touching The Void (2)

CVLT OF GRACE
Tears

GEBBETH
Fire Metal

HEREZA
I Become Death

NEKROKRAFT
Will O' Wisp

ORCHIVION
Impaior

RAVAGE RITUAL
Higher Power

SAURON
Wara!

SOUL MAGGOT
Ominous Darkness

SZEPT
Krzyk czarnej ziemi

WOLFTRIBE
Vena Universa

ARISE MY DEMON
Summoning

BANISHER
Oniric Delusions

DAN DEAGH WEALCAN
Fragmented Life

DE HEKS
Boreas

F.A.M.
Human Cargo

MOANAA
Passage

OWLS WOODS GRAVES
Owls Woods Graves

THE ARTIFICER
Dysecration

TRAUMA
Invisible Reality + Promo 1991

WARFIST
Metal To The Bone

ARMA CHRISTI
Egocentric Oblivion

CICATRIX
Suffocated Faith

MENTOR
Guts Graves & Blasphemy

RORCAL
Creon

QIP
On Ephemeral Substrates

STHENO
Liberty Crawls In Waste

STURMOVIK
Destination Nowhere

THE DEAD GOATS
All Of Them Witches

THE DOG
The Devil Comes At Night

ULCER
Heading Below

ZORORMR
The Aftermath

BLOODTHIRST
Glorious Sinners

CORTEGE
Touching The Void

ETERITUS
Following The Ancient Path

LIVET SOM INSATS
Check Your Gind

MYTERI
S/T

NITROFORCE9
Heat of the Downtown

RAGEHAMMER
The Hammer Doctrine

SACRILEGIUM
Anima Lucifera

STRAIGHT HATE
Every Scum Is A Straight Arrow

THY WOPSHIPER
Klechdy

VESZTEGZAR
Utveszto

AVDL
Scourge

DRZORN
Reborn

IN TWILIGHT'S EMBRACE
Trembling

NOVA CYCLE
Nova Cycle

PARH
Journey Through Wasteland

RESSURECTION
Betrayed By God

THE GENTLE ART OF COOKING PEOPLE
O

UNBORN SUFFER
Revisited Suffering

WARBELL
Havoc

VIDIAN
A Piece of the End

COFFINFISH
Epilogue

DARKRISE
Fear, Hate & Corruption

ENTROPIA
Ufonaut

HELLSPAWN
There Has Never Been A Son Of Me

MORIOR AXIS
Legenda skał

NORYLSK
Catholic Dictatorship

SCARECROW / INDULGENCE
Deo Optimo Maximo

SHODAN
Protocol of Dying

SLAUGHTER
Into the Darkness

ULCER UTERUS
Cursed Saints

A.H.P.
Against Human Plague

BARRELEYE
Urged To Fall

EPITOME
autoe'ROT'icism / Engulf The Decrepitude

KULT MOGIŁ
Anxiety Never Descending

NONESENSE
On Earth

PLUTONIUM
Born Again Misanthrope

POGAVRANJEN
Jedva Čekam Da Nikad Ne Umrem

SERPENT SEED
Debris of Faith

SOLACIDE
The Finish Line

THE SHIVA HYPOTHESIS
Promo 2015

WAKE
Sowing The Seeds Of A Worthless Tomorrow
BATUSHKA
Litourgiya

BOTTOM
Hipokracja

DISLOYAL
Godless

FUCK THE FACTS
Desire Will Rot

INGLORIOUS
Eternal Chaos

MASS INSANITY
Antihuman

MEPHORASH
1557 - Rites of Nullification

MIZANTROPIA
Oblivion

MORD'A'STIGMATA
Our Hearts Slow Down

NO SALVATION
Defiling Verses

PRAESEPE
The 6th Extinction

SAURON
Hornology

SAURON
Unholy Man

SICPHORM
Wake Up

THE MOTH GATHERER
The Earth Is The Sky

THE WARD
Part Of Humanity

ALL WILL KNOW
Deeper Into Time

ATTOMICA
Back and Alive / Blast of Video

BLACK BLEEDING
A Bright Future

BRIGHT OPHIDIA
Against The Light

GRAVELAND
Epilogue

HOLY DEATH
Triumph of Evil?

TORCHIA
Ending Beginning

I MISS MY DEATH
Live 2013

NUCLEAR HOLOCAUST
Mutant Inferno

OSSUAIRE
Le Troubadour NĂŠcrophageophile

PSYCHOPATH
Hatred Outside

ROADHOG
Dreamstealer

SACRILEGIUM
Sleeptime

SALTUS
W imię bogów

SOUNDFEAR
Aztlan

STAB ZS-CO
Visions Of Tomorrow

BEUTHEN
Przewartościowanie

ECHOES OF YUL
The Healing

NETHERFELL
Between East and West

NOMAD
Tetramorph

NON OPUS DEI
Diabel

PROFANATISM
My Kingdom Come

STORMY ATMOSPHERE
Pent Letters

THAW
St.Phenomen Alley

THY WORSHIPER
Ozimina

DARK RAVAGE
Fall of Inner Sanctum

DEVIATION
New Generation Of Torture

FIVE THE HIEROPHANT
Five The Hierophant

FREDAG DEN 13:E
Domedagar

INKVISITOR
Doctrine of Damnation

INQUISITOR
Clinamen | Episteme

MGŁA
Exercises in Futility

MORD'A'STIGMATA
Our Hearts Slow Down

ODRAZA
Kir

OFFENCE
R.A.W.

PLACENTA
XV Greatest Hits

SARATAN
Asha

SQUASH BOWELS
Grindvirus Syndrome - Live At OEF 2011

TERRORDOME
Machete Justice

WATCH OUT STAMPEDE
Tides

ZACHLAPANY SZCZYPIOR
#fantastistempo

ARMA CHRISTI
R.I.P.

BLAZE OF PERDITION
Near Death Revelations

CERBER
Lust For Suffering

CONCATENATION
Empty State Of Humanity

INCARNAL
Hexenhammer

IN TWILIGHTS EMBRACE
The Grim Muse"

KONTAGION
[R-!-E]len+less

KRABATHOR
Lies + The Rise Of Brutality EP / Orthodox + Mortal Memories EP

MEDEBOR
A Taste Of Insanity

MEDEBOR
Equilibrium

MINDFLAIR
Scourge of Mankind

NEOHERESY
Talionis

RIO GRINDE
The First Solution

SPHERE
Mindless Mass

VARANG NORD
Fire of the North

ANTIGAMA
The Insolent

COFFINFISH
I Am Providence

DAN DEAGH WEALCAN
Who cares what music is playing in my headphones?

FUCK THE FACTS / FISTFUCK
Split

GREY SEASON
Invidia

MIZANTROPIA
Oblivion

NAUMACHIA
Machine of Creation

RUSTY PEACEMAKER
Ruins

SROGOSC
W szaleństwIE

THE DEAD GOATS / ICON OF EVIL
Split

ELEMENTAL DEVICE
Ignition MMXV

D.HATE
L.I.F.E.

KARCHAROTH
Soul Beggar

NIGREDO
Facets of Death

ONE STEP BEYOND
The Music Of Chance

OUTRE
Ghost Chants

PARRICIDE
Sometimes It's Better To Be Blind And Deaf

PARRICIDE / PATOLOGICUM
Double Blast on Rocket Fuel

PRAESEPE
Acedia - Spiritual Despair

TARAN
Taran

THE DEAD GOATS
Don't Go In The Tomb

TRAUMA / OFFENCE
Craving For.../ Holy Vermin

ANABOTH
Pomiedzy swiatami

BLOODWRITTEN
Slut

CRUENTA LACRYMIS
Sweetness and Blasphemy

KEHLVIM / FLESHWORLD
To Deny Everything That's Mundane

MERDARAHTA
As The Dark Clouds Swept Away We Could See The Sunset

NAILGUN MASSACRE
Boned, Boxed And Buried

SLAVES OF EVIL
Madness of Silence

THAW
Earthground

THAW
Decay / Advance

CINIS
Subterranean Antiquity

DEVIL'S EMISSARY
Evangelic Decimation

KURHAN
Glod

MECHANISM
Between The Words

MORODH
The World of Retribution

ODRAZA
Esperalem tkane

RITUAL LIAR
Morbid Ritual of the Insane

STILLBRITH
Global Error

TURPISTA
Turpistyczne Wizje Konca

CIEN
Ecce Homo

DAMNATION
Coronation

DAMNATION
Demo(n)s

DAMNATION
Rebel Souls

DAMNATION
Reborn...

MOANAA
Descent

SZRON
Death Camp Earth

SZRON / MARTWA AURA
Temples of Genocide Worship

ZORORMR
Corpvs Hermeticvm

AU-DESSUS
AU-DESSUS

DIRA MORTIS
Rusty Razor Cuts

EGZEKWIE
Czarna Noc Duszy

EVIL MACHINE
War in Heaven

HEGEROTH
Three Emperors' Triangle

HIEROPHANT'S DESCENT
The Apocalypse Of Evil

NITROFORCE9
Adrenaline Keeps Me Alive

ISTINA
?????? ????

OBLIVION
Xenopath

THE MOTH GATHERER
A Bright Celestial Light

AURON
Auron

CHAOS ENGINE RESEARCH
The Legend Written by an Anonymous Spirit of Silence

COFFINFISH
Staring At The Abyss

DAN DEAGH WEALCAN
Two Straight Hoirizontal Lines And The Organized Chaos in Between: Director's Cut

DESERT NEAR THE END
Hunt For The Sun

DISORDER
Confess

DISORDER
Pure Hatred

GMORK
Death Spells Erotica

RED HILLS
Pleasure of Destruction

SERCATI
The Rise of the Nightstalker (Tales of the Fallen part 2)

SIGIHL
Trauermärsche (And A Tango Upon The World's Grave

THE NIGHTSTALKER
The Chronicles of Natural City

TRIGGER
Under Hypnosis

ZOMBIE ATTACK
Through The Circles of Hell

EERIE
Into Everlasting Death

FACEFUCK
Domain Of Perverted Pleasures

FLESHWORLD, GAZERS, VISCERA///
Split

INHUMANITY
Pre-production Demo 2014

MOANAA
Descent

MORODH
The World of Retribution

MORTIS DEI
Salvation Never Comes (2)

VOMIT YOUR BRAIN
Beauty Of Morgue

BLACKHORNED SAGA
Setan

DEATHLUST
Deathlust

DISHELL
Final Matters

EVERSOR
In Paradise

FUCK THE FACTS
Abandoned

HEGEMONE
Luminosity

POISONED / PERSECUTOR
Raw Torments of War

STORMHOLD
The Lost World

THAW
Earthground

WITCHCLAN
The Dark Binding

ABUSIVENESS
Bramy Nawii

ATAVISMA
Where Wolves Once Dwelled

BETA VULGARIS
Heavy Beet

CALM HATCHERY
Fading Reliefs

DEATH LOT LIZARD
Devil's Kiss

DESPIZER
Joyride of Despair

INTERIOR OF DEATH
Human Infestation

KVITY ZNEDOLENYKH BEREHIV
Za nebokray mriy

LELAHELL
Al Insane... The (Re)Birth of Abderrahmane

MORTIS DEI
Salvation Never Comes

P.A.G.E.
Nie wiem

PREEMPTIVE SRIKE 0.1
Pierce Their Husk

SVARTALFAR
Sny z lasu umarÂłych

ANTHEM
Phosphorus

BLOODTHIRST
Chalice of Contempt

CATHARSIS
Rhyming Life & Death

DEVILISH IMPRESSIONS
Adventvus (Eritis Sicvt Devs)

FREEZING BLOOD
Altar of Goat

GRAI
Mlada

HYBRIS
Blindead Thoughts

I MISS MY DEATH
In Memories

MASTABAH
I Hate You

SPATIAL
Silence

THAW / ECHOES OF YUL
Thaw / Echoes of Yul

WARDUST
Na Or³a Czeœæ

WOLFRIDER
Wolfrider

THY DISEASE
Costumes of Technocracy

DRUKNROLL
????? ???????

INCARNATED
Try Before Die

WATCH OUT STAMPEDE!
Reacher

CLAIM THE THRONE
Forged In Flame

EVILUTION
Race of Hate

SPECTAMENTIA
Aftereality

BLACKSNAKE
Lucifer's Bride

ADHUK
Rituals of Personal Universe

ANTIGOD / HAVE THE MUNCHIES
Split

DEFYING
Nexus Artificial

INGLORIOUS
Eternal Chaos

INSTORM
Madness Inside

MEMORAIN
Seven Sacrifices

MORTE DOUCE
The Valley of Blood and Death

THE DEAD GOATS
Ferox

TORTURE DIVISION
The Army of Three

THY WORSHIPER
Czarna Dzika CzerwieĂą (2)

QUINTESSENCE OF VERSALITY
Reveal the Truth

WINGS IN MOTION
Cyclicity

V/A
Fallen Temple - Sampler

ATXXX / Aceptic Goitre
Gangrenous Mass Frome Axe & Hook Ejaculation

BLINDEAD
Absence

BULLETSIZE
Numb

BULLETSIZE
The Apokalypse

DEADLY CARNAGE
Manthe

DOMAINS
Sinister Ceremonies

DUAL-COMA
The Diary

EMPIRE OF THE SCOURGED
Transcend into Oblivion

ENTROPIA
Vesper

HATEERA
Crown Of Creation

MOROWE
S

NON OPUS DEI / MOROWE
Dziwki dwie

THAW / OUTRE
Split

THY WORSHIPER
Czarna Dzika CzerwieĂą

ARIES VEHEMNES
Decade of Necrosodomy

CORNADA
Last Man Standing

DEATHFUCKINGCUNT
Ungodly Violation

DEF/LIGHT
Transcendevil

ENFORCE
The Rising

ENTRAILS ERADICTAED
Viralocity

HALBERD
Ruthless game

OBSCURE SPHINX
Void Mother

REZUME
Fragment of Blessedness Spermicide

ROTTEN AGE
Zgnilizna dziejĂłw

THE DEAD GOATS
Children of the Fungus

TRAKTOR
Fast And Loud

VOIDHANGER
Working Class Misanthropy

VOIDHANGER
Working Class Misanthropy (#2)

ACCOPMLICE AFFAIR
The Zone of Silence

FLESHWORLD
Like we're all equal again

HEIDEN
A kdybys už nebyla, vymyslím si tì

MORD'A'STIGMATA
Ansia

NYCTICORAX
Treatise of Death

PARANOIA INDUCTA
Maze Of Death

PERVERTOR
Into the Alcoholic Abyss

PLACENTA
Missgunst und Neid

PURPLE HAZE ENSAMBLE
Purple Haze Ensamble

RAM-PAGE
The Depths of Rage

V/A
Tribal Convictions Assault vol.3

AMPACITY
Encounter One

BREAK YOUR LEGS
Jaka jest twoja cena?

FAUSTTOPHEL
Thirst of Oblivion

MOROR
Abyss

MORT DUCE
The Valley of Blood and Death

NAVALM
Recovery of Sync

NON OPUS DEI / MOROWE
Dziwki dwie

SHOTS FROM DENEB
Shots form Deneb

THE OLD CRONE
Betula 6.66

V/A
Thrashing Damnation-Throu Compilation 2

ARUNA AZURA
A Story of a World's Betrayal

BANISHER
Scarcity

DEAD BREAD
Hatred Slice

EDAIN
Of Those Who Worship Fire

IN SILENT
PotĂŞpienie

LOCUS TITANIC FUNUS
Castus Lacrima

MIDDLE EXISTENCE
10 minute life

NORDAFROST
Dominus Frigoris

PSILOCYBE
Downward Aesthetic Movement

REPULSOR
Trapped in a Nightmare

V/A SILESIAN BLACK ATTACK
Krew Ziemi Czarnej

VEDONIST
A Clockwork Chaos

SEPTEMBER MURDER
He Who Invokes Decadence

BULLETBELT
Down in the Cold of the Grave

UNGRACE
Feed the Demons

SOURCE OF DEEP SHADOWS
Fading Emptiness

SHADE
Blind Sower of Violence

PORPHYRIA
Death Grind Destruction

PUKI' MAHLU
Luta DP

TRAUMA
Karma Obscura

FUCK THE FACTS
Amer

LEON'S MASSACRE
Turning Point

FORCEOUT
Delusions

DUOBETIC HUMUNKULUS
Ani já ani ty robit nìbudzeme, šednìme do koèa, vozit še budzeme

ANTIGAMA
Meteor

COSMIQUE7
Secret Spaces

DEATHEMBER FLOWER
Architect

DEEP DESOLATION
Subliminal Visions

DRACO HYPNALIS
Balance of Moments

IUGULATUS
Satanic Pride

MINDMIRROR
Wither

NIGHTLY GALE
Lust

PRAESEPE
Hybrid Creation

R.O.D.
Death For All

VEXATUS
Atom Pompeii

ZORORMR
IHS

ARS MACABRA
III

CREPUSCULUM
Illuminatus

DEMONIC SLAUGHTER
Downfall

DROWN MY DAY
Confessions

FURIA
W melancholii

MIND AFFLICTION
Pathetic Humanity

ZORORMR
IHS

WAY TO END
Various Shades of Black

WOLFTRIBE
Dolor Aeterna

V/A
Silesian Butchers vol.3

BLACK ALTAR/ VARATHORN/ THORNSPAWN
Emissaries of the Darkened Call

CREPUSCULUM
Illuminatus

DEUS MORTEM
Emanations of the Black Light

HAIDUK
Spellbook

HYPOCRISY
End of Disclosure

MUSICART PROJECT
The Black Side of The Moon

SOLOTHUS
Ritual of the Horned Skull

REGARDE LES HOMMES TOMBER
Regarde les Hommes Tomber

NEYRA
Madness In Progress

OUTRE
Tranquillity

PENSEES NOCTURNE
Nom d'une Pipe !

CULT OF ERINYES / ZIFIR
Culf of Erinyes / Zifir

DYING SPIRIT
Uncomfortable Silences

EDVIAN
2012

FORLORN CHAMBERS
Unborn and Hollow

GEBBETH
Between Life and Death

ISURUS
Outcast

LUNA AD NOCTUM
Hypnotic Inferno

PSYCHPHOPBIA
Ark Of Chaos

PEKLA
Degsit!

PRIMAL
Ob³êd

SOUNDFEAR
676

STRUGGLE WITH GOD
Lid Curtain

SYNTEZIS
The Burial Of The Sun

THE SOUTHERN SOCIETY
Tales From A Southern Land

VADIKAN
Hydrargyrum

BE FADING FAST
Global Attack

BLAZE OF PERDITION
Necrospohist

CALADMOR
Midwinter

CHASSIS
Social Distortion

CORTEGE/b>
Anachoreo

CZOUG
Jedzie czoug!

DICE
Stara historia

FINALLY DECEASED
Finally Deceased

FORGOTTEN SOULS
Sirius 12

GRAVEYARD / ULCER
Of Ancient Metal and Eternal Death

GREENFLY
Hidden Pleasures of a Nonexistent Reality

HUMANIMAL
Mimicry.demo.2012

INZEST
Grotesque New World

JUNGLE ROT
Slaughter the Weak

NEWBREED
Live in Rudeboy II - Revenge

RAGEHAMMER
War Hawks

SCENT OF DEATH
Of Martyrs's Agony and Hate

TENEBRIS
Alpha Orionis

ABYSME
Strange Rites

ASHES YOU LEAVE
Fire

COLLISION
We Are Dust In The Centre Of Existence

CSSABA
Underground Lo-Fi Songs

DEEP DESOLATION
Rites of Blasphemy

DISGRACE
Superhuman Dome

ENGULFED
Through the Eternal Damnation

GORTAL
Deamonolith

GRIMLORD
V-column

HELLVETO
Damnaretis

LELAHELL
Al Intihar

ORTH
Feed the Flames

PARRICIDE
Just Past

POSTMORTEM
The Age of Massmurder

SVARTALFAR
Zmierzch

TENEBRIS
Leavings of Distortion Soul

ALGEBRA
Polymorph

ATROCITY (US)
Let War Rage

BOTTOM
Maszkarada

CLAIRVOYANT
Curse of the Golden Skull

CRIMSON VALLEY
Crossing the Sky

DEADTHORN
W ciemnoœci

DIRA MORTIS
Euphoric Convulsions

EMERGENCY GATE
The Nemesis Construct

GEIST
Der Ungeist

KILL
Murder Rips Its Path

MEDEBOR
A Taste Of Insanity

NEVERDREAM
Said

NYCTOPHOBIC
Insects

PEQUOD
Forgotten

PRAGMATIC
Condemned to Oblivion

R.O.D.
Death For All

SARATAN
Martya Xwar

SVARTALFAR
Z borów szumišcych

TERRORDOME / DEKAPITED
Bestial Castigation

VOID PARADIGM
Void Paradigm

AGATHOCLES
Humarrogance

AGATHOCLES
Thanks For Your Hostility

BLODDAWN
Metallic Warfare

COUNT DE NOCTE
Luctisonus Dolor

DARK DISCIPLE
Kill Everything, Worship Nothing

DELIRIUM X TREMENS
DistillHate of CreaHated from no_Thing

DISINTER
Welcome To Oblivion

ENERGY LEVEL LOW
Œmieræ gwiazdom

FUCK THE FACTS
Backstabber Etiquette

HYPNOS
In Blood We Trust

HYPNOS
The Revenge Ride

LELAHEL
Al Intihar

MUCUPURULENT
Soul Reaver

OBSCENITY
Demo-Niac

REVERENCE
When Darkness Calls

SCARCROSS
Freidenker

THE NOW NOISE!
Raging Mad Insanity

TREMORS
Frozen Shores

TRUSTNO1
Satan in the Vatican

WACO JESUS
Filth

ARMA CHRISTI
Arma Christi

BEYOND MORTAL DREAMS
Dreaming Death

BLOOD
Dysangelium

C.S.S.O.
Are You Excrements?

CICATRIX
Beloved in Killing

EYE FOR AN EYE
KrawêdŸ

FLAGELLATED SERAPH
Beyond Salvation

GROINCHURN
Whoami

HEGEMOON
Szaty KÂłamstw

HELL UNITED
Aura Damage

KHAOZ
Salvation Through Bloodshed

NUCLEAR VOMIT
Koryto

OBSZON GESCHOPF
Symphony of Decay

OF NO AVAIL
Persecutoria

PARRICIDE
Just Five

PARRICIDE / INCARNATED / REEXAMINE
The 3 Ways of a Brutality

PROFANATION
Contorted Bodies of Pain

SOLE METHOD
The Way of the Descent

SOULHUNTER
Beyond The Twilight

WICCA
Bloodrush

ZORNDYKE
On Mayor Altar’s Edge

BESATT
Tempus Apocalypsis

CANERO
Fuel for the Rage

FUCK THE FACTS
Stigmata High-Five

MASACHIST
Scorned

NYCTICORAX
Black Raven… Dark Night

NYCTICORAX
Anima Tenebrarum

NAER MATARON
???? ? ???????

PUKI 'MAHLU
Moja walka (Dorzynanie watah)

PYROPHOBIA
The Deadspeak

RAROG'G
Old Blood

SINPHONICON
Nemesis Ablaze

THE COLONIST
Emotikona

TOTAL DEVASTATION
Satama

BANISHED FROM INFERNO
Minotaur

BULLDOZER
Alive... in Poland 2011

CENTURION
Serve No One

CRIONICS
N.O.I.R.

ESCARNIUM
Excruciating Existence

FRAGMENT
The Misotheist Portrayal

FUCK THE FACTS
Disgorge Mexico

HEGEROTH
Spectral Fear

MYOPIA
Simultaneous Simulations

OGOTAY
Eve of the last day

THE DEAD GOATS
Path Of The Goat

Relacje:


SO SLOW, FLESHWORLD, SHINE, BIELSKO-BIAŁADEFORMEATHING FEST 2017, BIELSKO-BIAŁAMETALMANIA 201712.11.15 Blaze of Perdition, Mord'A'Stigmata, Moanaa23.05.15 Obscure Sphinx, Butterfly Trajectory, Spirit16.01 Absence Tour: blindead, Ampacity, Entropia


Recenzje zinów:
MUSICK MAGAZINE 1/2017 (18)
JASKINIA HAÂŁASU
W.Lis, T.Godlewski

MUSICK MAGAZINE
#1/2012

7 GATES
#31

R'LYECH ZINE
#10

COMPILATION OF DEATH
#1

SILESIAN ASSAULT
#2/2010

VAGINALLUFTWAFFE ZINE
#3


Fotoreportaż:
Blitzkrieg 2007, Bielsko-BiaÂła
Mystic Tour 2007, Bielsko-BiaÂła, RBC
Rootwater
Virgin Snatch
Frontside
Hunter
Mystic Tour 2007, KrakĂłw

© copyright by The Nocturnal Battle of Chariots 2001 - 2015. Wszystkie prawa zastrzeżone. Redaktor naczelny/webmaster: Kuba "kaReL" Karelus. E-mail: NOSPAMkarel@nbc.art.pl (usuń 'NOSPAM'). Logo artwork by Mikołaj Pasiński.